İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Kaç Ay Geçerli Oluyor?

Çalışma hayatını bitirmek isteyenler için özellikle SGK devam süresi merak edilen konular arasında yer almaktadır.

İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Kaç Ay Geçerli Oluyor?

Sebeplerden dolayı işten ayrılacak olanlar için SGK geçerliliği ayrılma süresinin ardından özellikle sigorta imkanlarından yararlanma konusunda önemli konulardan biridir. İşten ayrılanlar için 3 ay kadar SGK geçerliliği devam etmektedir. 3 aylık süre boyunca işten ayrılmış olan kişi sağlık işletmelerinde sunulan imkanlardan SGK kapsamında yararlanmaya devam edebilir.

Sigortalılık statüsünde ise on günlük süre için kayıtların devam etmesi söz konusu olmaktadır. Özel ya da devlet hastanelerinde tedavi göreceğiniz süreçte özellikle işten ayrıldıktan sonraki ilk üç ay aynı şekilde yararlanma hakkı tanınmaktadır.

İşten Ayrılanlar İçin SGK Devamlılık Koşulları

İşten ayrılacak olan kişiler için çıkış tarihinden itibaren geçerli olacak olan üç aylık süreç için SGK için çıkış tarihinden önceki çalışma hayatında senede 90 gün olarak kesintisiz prim ödemesi gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. İşten ayrılmadan önce işten ayrıldıktan sonra SGK devamlılığı hakkında ayrıntılı araştırma yapılması özellikle özel ya da devlet hastanelerinde görülecek olan tedaviler için önemli konulardan biridir.

Kendi rızasıyla işten çıkmış olan kişiler için de bu süreç geçerli olmaktadır. Farklı nedenlerden dolayı işten çıkartılan ya da işten ayrılan kişiler 3 ay boyunca sağlık kurumlarında SGK kapsamında hizmet alabilirler. Haktan yararlanmak isteyenler için işten çıkış bildirgesinin SGK kurumuna elektronik ortamda işveren tarafından gönderilmesi gerekmektedir. Gönderilmemesi halinde ise işverene cezai işlem uygulanır.

İşten Çıkış Belgesi Gönderimi

İş hayatını sonlandırmak ya da ara vermek isteyenler için özellikle devlet ya da özel hastanelerde SGK kapsamında tedaviye devam edilebilmesi için üç aylık süreç hakkı tanımaktadır. Bu süreçte herhangi bir sorun yaşamadan tanımlanacak olan haklardan yararlanmaya devam edilmektedir. İşten çıkacak olan kişinin bu haktan yararlanabilmesi için işten çıkış bildirgesi gönderilmesi gerekmektedir.

İnternet üzerinden herhangi bir sorun yaşanmadan işveren tarafından gönderimi sağlanmaktadır. Bildirgenin gönderilmesi halinde kişi işten çıkış tarihinden itibaren üç aylık süre için aynı hakları kullanmaya devam edebilir. İşten çıkış sonrasında işe girilmemesi halinde 3 ayın sonunda SGK kapsamında tanımlanan haklar son bulmaktadır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@