İstanbul Maden İhracatçıları Birliği: İran, Ucuz Enerji Ve İşçilik İle Pazarımızı Elimizden Alabilir

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, nükleer müzakerelerin olumlu şekillenmesi ve İran’a uygulanan ambargonun kademeli olarak kalkmasıyla birlikte Türk mermer sektörünü büyük bir tehlikenin beklediğini söyledi.

Haberler 16.07.2015, 19:57
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği: İran, Ucuz Enerji Ve İşçilik İle Pazarımızı Elimizden Alabilir

İSTANBUL(ANKA) -İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, nükleer müzakerelerin olumlu şekillenmesi ve İran’a uygulanan ambargonun kademeli olarak kalkmasıyla birlikte Türk mermer sektörünü büyük bir tehlikenin beklediğini söyledi.

Zengin mermer yataklarına sahip olan İran’ın, ucuz enerji avantajıyla birlikte ihracatta Türkiye’nin ciddi rakibi olacağına dikkat çeken Kahyaoğlu, sektör desteklenmezse birçok ocağın kapanacağını ve kendilerini zor günlerin beklediğini vurguladı. Kahyaoğlu, ilk etapta madencilere enerji ve mazot desteği verilmesini istedi.

İnsani açıdan bakıldığında ambargonun kalkacak olmasına sevindiklerini belirten İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Türkiye ekonomisi ve bir çok sektör açısından sevindirici karşılanan bu gelişme maalesef mermer sektörü açısından bir kabusa dönüşebilir. Çünkü İran da bizim gibi çok zengin mermer yataklarına sahip. Belki teknolojileri eski, ambargo nedeniyle satamadıkları için üretimleri gelişmemiş olabilir. Ancak petrol zengini olmaları nedeniyle onlarda enerji fiyatları çok ucuz. Enerjinin maliyeteler içinde büyük pay aldığı bizim sektörde onlarla rekabet etmemiz imkansız. Ambargonun kalkmasıyla birlikte İran piyasaya girerse, bizde birçok ocak ve fabrika kapısına kilit vurur” diye konuştu.

-“SEKTÖRE MAZOT DESTEĞİ VERİLSİN”-

Son aylarda doğal taş ve mermer ihracatında düşüşün devam etmesi nedeniyle sektörün zaten sıkıntı yaşadığına dikkat çeken Ali Kahyaoğlu, “Bunun üzerine İran’ın pazara girecek olması nedeniyle mermer sektörü olarak endişeliyiz. Zaten ihracatımız geriliyor. İleride daha kötü sonuçlar olmaması ve sektörün zarar görmemesi için acil olarak önlem alınması gerekiyor. Bu şartlarda biz İran ile dünya pazarlarında rekabet edemeyiz. Bizde enerji maliyetleri çok yüksek. En azından bizim sektörümüzün de mazot desteği kapsamına alınması ve enerji maliyetlerimizin İran ile rekabet edebilecek düzeye indirilmesini talep ediyoruz” dedi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@