İşsizlik Parası Nasıl Alınır? İşsizlik Parası Ne Zamana Kadar Yatar?

İşsizlik parası almak isteyen kişilerin öncellikle İŞKUR tarafından belirlenmiş bazı şartları yerine getiriyor olması gerekir. İşsizlik parası için başvuru yapmak isteyen kişiler öncelikle kayıt olmak için İŞKUR merkezine ya da İŞKUR’un kendi web sayfasını ziyaret etmelidir.

İşsizlik Parası Nasıl Alınır? İşsizlik Parası Ne Zamana Kadar Yatar?

İşsizlik parası almak isteyen kişilerin öncellikle İŞKUR tarafından belirlenmiş bazı şartları yerine getiriyor olması gerekir. Bu şartlar başlıca şu şekilde sıralanır:

  • Kişinin işinden kendi iradesi ya da hatası dışında ayrılmış olması gerekir
  • Çalışanın işinden ayrılmadan önce 120 gün boyunca sigorta primlerine bağlı çalışmış olması zorunludur
  • Kişinin işinden ayrılmadan önce olan süre zarfında son üç yıllık sürede en az 600 gün ile işsizlik sigortası primi ödenmiş olmalı
  • İşinden ayrıldığı süreden itibaren kişinin en fazla 30 gün içerisinde bulunduğu konuma en yakın İŞKUR merkezine giderek başvuru yapması gerekir. İşinden ayrılan kişi, işsizlik parası alabilmek için bu başvuruyu ister ise web sayfası üzerinden ister ise merkezden yapabilir

İşsizlik Parasına Başvuru Nasıl Yapılır?

İşsizlik parası için başvuru yapmak isteyen kişiler öncelikle kayıt olmak için İŞKUR merkezine ya da İŞKUR’un kendi web sayfasını ziyaret etmelidir. Burada başvuruları yapmaları mümkündür fakat her iki durumda da başvuruyu kendileri yapmaları gerekir. İŞKUR işsizlik parası ile birlikte kişilere kayıt yaptırır iken kişinin çalıştığı alan ile ilgili de bilgi ve gelişim imkanları sunar buna tabii olarak istenilen alana yönlendirme için gerekli eğitim sürecini de sağlayabilir.

Tüm bunların beraberinde de işinden ayrılmış kişiye mesleki danışmanlık gösterir. Kişiye yeni iş imkanları sunar ve yerleştirmesini gerçekleştirir. İşsiz kalan kişi, işsizlik parası alırken ve yeni bir iş arar iken İŞKUR tarafından kişinin genel sağlık sigortası primleri karşılanmaya devam eder. Bu sebeplerden ötürü başvuruyu kişi kendi yapmalı, kendi yerine herhangi bir kimseyi yönlendirmemelidir.

İşsizlik Parası Ne Kadar Zaman Yatar?

İşsizlik parası yatırılma zamanı kişinin işsiz kaldığı süre öncesine kadar 3 yıl boyunca kaç gün sigorta primi ödendiğine göre farklılık gösterir. Bu farklılıklar işsizlik parası almak isteyenler için 3 kategoriye ayrılır. Bu kategoriler şu şekildedir:

  • İşsizlik sigortası ödenmiş kişi son 3 yıl içerisinde 600 gün çalışmış, primleri ödenmiş ise işsiz kaldıktan sonra 180 gün işsizlik parası alır.
  • Yine işsizlik sigortası ödenmiş ve son 3 yıl içerisinde 900 gün çalışmış olan kişi işsiz kalır ise 240 gün işsizlik parası alır.
  • İşsizlik sigortası ödenmiş kişinin son 3 yılında 1080 sigorta prim günü ödenmiş ise işsiz kaldıktan sonra 300 gün işsizlik parası alabilir.

İşsizlik Parası Tutarı Nedir?

İşsizlik parası miktarı her yıl asgari ücret ille birlikte değişir. Bu miktar genel olarak kişinin işten ayrılmadan önce son 4 aylık çalışma süresine ve bu süre zarfında aldığı maaş tutarına göre belirlenir. Bu duruma göre birkaç örnek verilir ise şu şekilde olur; kişi son 4 ay asgari ücret ile çalışmış ise işsizlik parası olarak 1.431 TL alır ve damga vergisi kesintisi (10,86 TL) ile birlikte bu sayı toplam da 1.420,14 TL olarak hesaplanır ve kişiye aylık olarak ödenir.

Kişinin işten ayrılmadan önce son 4 aylık çalışmasında aldığı ücret 4.100 TL ise 1.640 TL olarak işsizlik parası hesaplanır yine damga vergisi olarak 12,45 TL kesilir ve toplam da 1.627,55 TL olarak ödeneme yapılır. Son 4 ayını 7.500 TL alarak geçiren bir çalışan ise işsizlik parası 2.862 TL olarak hesaplanır, damga vergisi de 21,72 TL olarak kesilir ve burada da toplam ücret 2.840,28 TL olarak yansır.

İşsizlik Parası Nereye Ödenir?

İşsizlik parası ödemesini hak sahibi kişi kimlik kartı ile birlikte kendisine en yakın PTT şubesinden temin edebilir. İşsizlik parası için yatırılacak günü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı belirler.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@