İşsizlik Ödeneği Sorgulama Nasıl Yapılır? İşsizlik Maaşı 2021

İşsizlik ödeneğinin sorgulaması, kişilerin öncelikli olarak yapmış oldukları başvuru ile yapılır. Başvurulan tarih kapsamında o ayın sonuna kadar bu sorgulama işlemi sonuçlanır. Sorgulamanın sonuçları ise e-devlet üzerinden açıklanır. Kişilerin sorgulama sürecinde takip etmesi gereken aşamalar detaylı olarak haberimizde aktarılmıştır.

İşsizlik Ödeneği Sorgulama Nasıl Yapılır? İşsizlik Maaşı 2021

İşsizlik ödeneğinin sorgulaması, kişilerin öncelikli olarak yapmış oldukları başvuru ile yapılır. Başvurulan tarih kapsamında o ayın sonuna kadar bu sorgulama işlemi sonuçlanır. Sorgulamanın sonuçları ise e-devlet üzerinden açıklanır. Kişilerin sorgulama sürecinde takip etmesi gereken aşamalar şu şekildedir:

 1. Kişiler, https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-odemesi linkine tıklamalıdır.
 2. Kimlik doğrulaması aşması bu linke tıklamadan önce e-devlet kapısından yapılır.
 3. E-devlet şifresi ile birlikte T.C. kimlik numarası bilgileri işlemin gerçekleştirilmesi için gerekir.
 4. E-devlet şifresine sahip olmayan kişiler kendilerine yakın bir PTT şubesinden bu şifreyi alabilir.
 5. Son aşama da ise doğrulama tamamlanır ve otomatik olarak sorgulama sayfası kişilerin erişimine açılır.

İşsizlik ödeneği bu aşamalar tamamlandıktan sonra sorgulanmış olur. Kişiler bu sorgulama işlemini E-devlet’ ten kolaylıkla öğrenebilir.

İşsizlik Maaşı Almanın Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşının alınması için gerekli şartlar, vatandaşların başvurma koşulları ile birlikte verilen kriterlerden oluşur. Bu şartlar şu şekildedir:

 1. Başvuruda bulunan kişinin çalıştığı yerden kendi isteği ya da kusuru dışında işyeri sahibi tarafından çıkarılması,
 2. Verilen hizmet akdinin bitmesi sonrasında, 120 gün boyunca kesintisiz olarak hizmet akdinin verilmesi,
 3. Çalışan kişinin hizmet akdinin işyeri sahibi tarafından fesh edilmesinden önceki son 3 yıla ait en az 600 gün süre kapsamında sigortası priminin ödenmiş olması kriterleri aranır.

Bu şartları sağlamış olan kişiler işsizlik maaşı almak amacı ile işten çıktıkları zaman sürecini takip eden 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimlerine müracat edebilir. Bunun yanı sıra E-devlet üzerinden de başvuru işlemleri tamamlanabilir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

İşsizlik maaşı için belirlenen ücret, belirli yenilenmelere uygun olarak E-devlet üzerinden açıklanır. Açıklanan en güncel işsizlik maaşı ücreti 2019 yılına ait verilerden oluşur. Günlük olarak verilen işsizlik ödeneği, sigortalı çalışanların son dört aylık prim ücretine dayalı kazançlarına göre hesaplanır. Bu değer brüt kazanç ücretinin %40 oranı olarak belirlenir.

Brüt tutarın %80’ini geçmemesi, işsizlik ödeneği miktarını etkiler. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç başka bir vergi sistemini içermez. Bu sayede herhangi bir kesintiye kişiler tabi tutulmamaktadır.  İşsizlik ödeneği için başvuruda bulunan kişilerin gerekli şartları sağlaması durumunda kendi şahsi hesaplarına ait İBAN numaralarını vermeleri yeterlidir. Belirlenen miktar hesaba yatırılır.

İşsizlik Ödeneği Süresi Ne Kadardır?

İşsizlik ödeneğinin süresi, sigortalı çalışma periyoduna uygun olarak farklılık gösterir. Hizmet akdinin fesh edilmesine bağlı olarak 3 farklı işsizlik ödeneğinin verilmesi yapılır. Bu aşamalar şu şekildedir:

 1. 600 gün sigortalı olarak çalışmış ve işsizlik sigortası primi ödenen, sigortalı olrak işsiz kabul gören kişiler için 180 gün,
 2. 900 gün sigortalı olrak çalışmış ve işsizlik primi ödenen, sigortalı olarak işsizlik sigörtası ödenmiş işsiz kişilere 240 gün,
 3. 1080 gün sigortalı olarak çalışmış, işsizlik sigortasının primi ödenmiş sigortalı olan işsiz kişilere 300 gün olarak periyotlar da işsizlik ödeneği verilmesi uygun görülür.

İşsizlik Ödeneğinin Kesildiği Durumlar Nelerdir?

İşsizlik ödeneğinin verilmemesi durumu belli kriterler dahilinde oluşur. İşsizlik ödeneğini alınması halindeyken şu durumlar oluşur ise verilen maaş kesilir:

 1. İşsizlik ödeneğinin alan ama aldığı süre zarfı için de herhangi bir sosyal güvenlik kurumunda aylık maaş kapsamında çalışmaya başlama durumu,
 2. Kayıt dışı olarak çalışmaya başlama durumunda iken işsizlik ödeneği alma halinde de maaş verilmesi kesilir.

İşsizlik ödeneğinin alınması durumunda ikamet adresi değişikliği ya da bir işte başlama gibi durumlar oluştuğunda ilgili kuruma bu durum bildirilmelidir. Aksi halde yasal faiz ile verilen işsizlik ödeneğinin geri alınması hali oluşur.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@