İşsizlik Maaşına Kredi Veren Bankalar Hangileri! Şartlar, Faizler ve Limit Tutarı

İşsizlik maaşı alan vatandaşlar bankalardan kredi kullanabilirler. İşsizlik maaşına ihtiyaç kredisi veren çok sayıda banka bulunuyor. Özel şartlar ve bankaların ilan ettiği tutarlarda sağlanan ihtiyaç kredisi için en önemli husus kredi risk puanı. İşte işsizlik maaşına kredi veren tüm bankalar.

İşsizlik Maaşına Kredi Veren Bankalar Hangileri! Şartlar, Faizler ve Limit Tutarı

İşsizlik maaşı alan vatandaşlar bankalardan ihtiyaç kredisi kullanabilirler. Bankalar işsizlik maaşı alanlara kredi olanağı sağlıyorlar. 

Ekonomi anlamında zor bir süreçten geçen, çeşitli nedenlerden dolayı nakit ihtiyacı bulunan vatandaşlar için bankaların sağladığı kredi kullanımlarında en önemli detay kişinin kredi puanı. Ayrıca bankalar ek gelir, aile hane geliri düzeyi gibi diğer özelliklere bakarak işsizlik maaşına kredi olanağı sunuyorlar. 

İŞSİZLİK MAAŞINA İHTİYAÇ KREDİSİ

İşsizlik maaşı alan vatandaşlar işten çıkarıldıklarında ödemekte oldukları prim tutarına göre işsizlik maaşı alırlar. 

İşsizlik maaşı ödemeleri en az 6 ay olmak üzere 8 ay veya 10 süreyle yapılır. Asgari ücretle çalışan bir kişi işinden olup işsizlik maaşı için başvuru yaptığında 2021 yılında 1420 TL aylık bağlanır. Maaşa göre değişen rakamlar tavan olarak 2 bin 840 TL olarak ödenir. 

Düzenli ödeme alacak olan vatandaşlar işsizlik maaşı üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirler. Yukarıda belirttiğimiz şartlar göz önünde bulundurularak bankalar işsizlik maaşı için karar verirler.Peki hangi bankalar işsizlik maşına kredi verirler. 

KREDİ KULLANIM ŞARTLARI

Bankaların belirlediği kara listede adı geçen bireylerin, işsizlik maaşı kapsamında kredi kullanmasına izin verilmemektedir. İşsizlik maaşında verilen tutarın, kredi taksitlerini karşılamaya yetecek şekilde olmasına dikkat edilmektedir. İşsizlik maaşı karşılığında kedi başvurusu yapmak isteyen kişilerin, 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Kişilere verilecek olan işsizlik maaşı ödeneklerinin süresiyle, kredi taksitlerinin süresi birbirine uyum sağlamak zorundadır. 

İŞSİZLİK MAAŞINA KREDİ VEREN BANKALAR

İşsizlik maaşı alıp ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenlere aşağıda yer alan tüm bankalar kredi başvurusunu kabul ederler. Kredi başvurularının ardından kişi adına yapılacak incelemeler sonrası kredi için onay verilir. 

İşsizlik Maaşına Kredi Sağlayan Kamu Bankaları

Ziraat Bankası

Vakıfbank

İşsizlik Maaşına Kredi Sağlayan Özel Bankalar

İNG Bank

Şekerbank

Denizbank

Fibabanka

TEB

Yapı Kredi Bankası

Aktifbank

NE KADAR KREDİ KULLANABİLİRİM?

İşsizlik maaşına göre ihtiyaç kredisi kullanacaklar için kreid limiti kişinin daha önceki bankacılık işlemlerinde elde ettiği kredi risk puanına göre belirlenir. 

Kredi limiti hesaplamalarında ayrıca kişinin hanesine giren aylık gelir düzeyi, eşinin çalışıyor veya çalışmıyor olması, ne kadar işsizlik maaşı aldı, ne kadar süre maaşın devam edeceği etmenler etkili olur. Ayrıca kredi limiti her bankada farklı olabilir. Bazı bankalar inisiyatif alarak daha yüksek limitle kredi verebilirler. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@