İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir? 2021 İşsizlik Maaşı Başvurusu ve Tutarı

İşsizlik maaşı almak isteyen şu an çalışmayan kişiler için işsizlik maaş şartı bulunur. Bu duruma uygun olabilmek için İŞKUR tarafından belirlenen şartlardan en az birini kapsıyor olmak gerekir. İşsizlik maaşı için gerekli şartlar haberimizde detaylı olarak anlatılmaktadır.

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir? 2021 İşsizlik Maaşı Başvurusu ve Tutarı

İşsizlik maaşı almak isteyen şu an çalışmayan kişiler için işsizlik maaş şartı bulunur. Bu duruma uygun olabilmek için İŞKUR tarafından belirlenen şartlardan en az birini kapsıyor olmak gerekir. İşsizlik maaşı için şartlar şu şekildedir:

  • Kişinin hür iradesi dışında işsiz kalmış olması
  • Kişi çalıştığı kurumdan ayrılmadan önce kesintisiz 120 gün çalışmış olması ve sigorta primlerinin bu süreçte eksiksiz ödenmiş olması
  • Kişinin ayrıldığı zamandan 3 yıl öncesine kadar 600 gün sigorta primlerinin ödenmiş olması
  • Hali hazırdaki işinden ayrıldıktan en geç 30 gün sonrasına kadar herhangi bir İŞKUR merkezine başvuru yapmış olması gerekir.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Yapmak İsteyenler İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İşsizlik maaşına başvurmak için lazım olan belgeler, başvuru şekline göre değişir. İŞKUR’a gidip maaş için başvuru yapacak kimseler yanlarında bulunması gereken belgeler şuanlardır:

  • Nüfus cüzdanı
  • Neden işten ayrıldığına dair belgesi
  • Başvuru dilekçesi

Başvuru dilekçesi İŞKUR tarafından verilecek olup üzerinde doldurulması gereken bilgileri başvuranın tamamlaması gerekir. Bu bilgiler kişisel bilgiler: adı, soyadı, baba adı, anne adı, doğum tarihi, sigorta sicil numarası, vergi sicil numarası, ikamet adresi, telefon numarasıdır. Kişinin çalışma süresi ile ilgili çalışma süresi ve iş yeri ad ve adresi bilgisi istenir. İşsizlik ödeneği ile ilgili bilgiler içeren daha önce bu ödenekten faydalanıp faydalanmadığınızı beyan etmeniz gerekir. Daha önce işsizlik ödeneği almış iseniz aldığınız kurumun bilgileri istenir ve belge imzalanıp teslim edilir.

Başvurusunu İŞKUR’a gitmeden internet üzerinden yapmak isteyen vatandaşlar ise İŞKUR internet şubesi üzerinden yapabilirler.

İşsizlik Maaşı Tutarı Nedir?

İşsizlik maaşı almaya başvurmuş ve hak kazanmış kişiler için işsizlik maaşının miktarı başvuru sahibine göre değişiklik gösterir. Bu durumda hak sahibine verilebilecek en düşük maaş 2021 yılı itibari ile 1.420 TL’dir. Aksine verilebilecek en yüksek maaş ise 2.840 TL’dir. İşsizlik maaşı tutarı hesaplanır iken hak sahibinin işinden ayrılmadan önce ki son dört ayının prim kazancı göz önünde bulundurularak günlük ortalama brüt kazancıyla birlikte %40’ı olarak hesaplanır.

Çalıştığı zaman zarfında sigorta primleri tam ödenmiş çalışanın, hak kazandığı takdirde yararlanabileceği bu maaşın miktarı hiçbir zaman asgari ücretin brüt miktarının %80’inin üzerinde olamaz.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre ile Alınır?

İşsizlik maaşı alma zamanı hak sahibinin işinden ayrılmadan son 3 yıla kadar ödediği sigorta primine göre değişir. Örneğin işten ayrılmadan önce son 3 yıl 600 gün ödeme yapan kişi ayrıldıktan sonra hak kazanacağı işsizlik maaşını 180 gün yani 6 ay boyunca alabilir. 900 gün ödeme yapıldı ise 240 gün yani 8 ay süre ile, 1080 gün sigorta primi ödenmiş ise 300 gün yani 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabilir.

İşsizlik Maaşı Yalnızca Bir Kere Mi Alınabilir?

İşsizlik maaşı sadece tek sefer değil birden fazla defa da alınabilir. Fakat ikinciye ya da üçüncüye bile başvuru yapılacağı zaman ilk seferinde hak kazanmak için sağlanan koşullar sağlanmalıdır. Örneğin en düşük tutarda ki işsizlik maaşına başvurmak isteyen kişi için başvuru koşullarında yer alan 600 gün sigorta primleri ödenerek çalışma olma gerekliliği bu durumda da geçerlidir. 600 gün sigorta primleri ödenerek çalışan kişi işten kendi isteği dışında ayrıldığında 6 ay sürece maaş almaya hak kazanır.

Aynı süreç farklı sigorta prim günleri ve işsizlik maaşı miktarı ile geçerli olmaktadır. Bunun için İŞKUR tarafınca koşullar sağlandığı sürece herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@