İSO/Markit: İmalat sanayi satın alma yöneticileri endeksinde düşüş sürüyor

İmalat sanayide, yeni siparişler, fabrika çıkışları, istihdam, tedarikçilerin teslim süresi ve satın alma stokları gibi göstergelerden derlenen satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Ağustos ayında da geriledi.

Haberler 01.09.2016, 10:20 01.09.2016, 23:12
İSO/Markit: İmalat sanayi satın alma yöneticileri endeksinde düşüş sürüyor
İstanbul, 1 Eylül () - İmalat sanayide, yeni siparişler, fabrika çıkışları, istihdam, tedarikçilerin teslim süresi ve satın alma stokları gibi göstergelerden derlenen satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Ağustos ayında da geriledi. IHS Markit’in İstanbul Sanayi Odası (İSO) için hazırladığı PMI anket verileri Türk imalat sektöründeki yavaşlamanın Ağustos’ta devam ettiğine işaret etti.

PMI endeksi Ağustos’ta eşik değer 50.0’nin altında gerçekleşti ve Temmuz’da 47.6 olarak ölçülen endeks Ağustos’ta 47.0 olarak hesaplandı. Yeni siparişler, fabrika çıkışları, istihdam, tedarikçilerin teslim süresi ve satın alma stokları gibi göstergelerden elde edilen endeks 50.0 değerinin üzerinde iyileşmeye, altında olduğunda da kötüleşmeyi gösteriyor. "İmalat sektörü, üretim ve yeni siparişler bazında Ağustos’ta daraldı" IHS Markit Kıdemli Ekonomisti Trevor Balchin, İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anketi hakkında yaptığı değerlendirmede, "Türk imalat sektörü, üretim ve yeni siparişler bazında Ağustos’ta daraldı. Ancak yeni ihracat siparişleri ve istihdamın artması ve girdi fiyatları enflasyonunun son 4 ayın en düşük düzeyine gerilemesi çok daha olumlu gelişmeler olarak kaydedildi" dedi. İSO-Markit'ten yapılan açıklamada, üretim ve yeni siparişler geriledi ancak yeni ihracat siparişlerinin düzeyi 2016 yılında ilk kez artış kaydetti. İmalatçılar son üç ayda ilk kez olacak şekilde Ağustos’ta istihdam artırırken satın alma faaliyetleri ve stok seviyesi konularında temkinli tutum sergilediler" denildi. Buna göre, uretim ve yeni siparişlerdeki gerileme PMI endeksini Ağustos’ta olumsuz etkilerken imalat istihdamı ve tedarikçilerin teslim süresindeki artış bu olumsuz etkiyi kısmen hafifletti. PMI endeksinin beşinci alt endeksi olan girdi stokları düşmeye devam etti. Açıklamada, "Girdi fiyatları Ağustos’ta yükseldi ama girdi fiyatları enflasyonu son 4 ayın en düşük düzeyine geriledi ve uzun dönem ortalamasının altında kaldı. Benzer şekilde, nihai ürün fiyatları son 5 ayın en düşük düzeyinde artış gösterdi" denildi. İstanbul imalat sanayinde toparlanma Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul’daki imalatçıların faaliyet koşullarını takip eden İstanbul Sanayi Odası İstanbul PMI Endeksi ise Ağustos’ta eşik değer 50.0’nin altında belirlense de, Temmuz’a kıyasla yükselerek üretimdeki düşüşün belirgin bir şekilde hız kestiğine ve istihdamın ılımlı düzeyde arttığına işaret etti. Buna göre,  İstanbul PMI endeksi Ağustos’ta Temmuz’daki 48.0 düzeyinden 48.7’ye yükseldi. Endeksin 2016 başından beri ortalaması 49.3 olarak gerçekleşti ve 2015 yılının bütünü için hesaplanan 48.4 ortalama değerinin üzerinde ölçüldü. Balchin, İstanbul İmalat PMI anketi hakkında yaptığı değerlendirmede de, "İstanbul imalat sektörünün manşet PMI endeksi Ağustos’ta eşik değer 50.0’nin altında ölçüldü. Ancak endeks Temmuz’a göre iyileşti ve Mayıs’tan beri ilk kez aylık bazda artış kaydetti. Bu iyileşme, büyük ölçüde, üretimdeki düşüşün belirgin bir şekilde hız kesmesinden ve istihdam artışından kaynaklandı" diye ekledi.    
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@