İso'dan ‘Okul-Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli'

İSTANBUL (ANKA) - İstanbul Sanayi Odası (İSO), İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çalışma v...

Haberler 09.10.2015, 14:15
İso'dan ‘Okul-Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli'

İSTANBUL (ANKA) - İstanbul Sanayi Odası (İSO), İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü işbirliğiyle Okul-Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli protokolü imzalandı. Sanayi sektörüne ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünü kazandırmayı hedefleyen proje, aynı zamanda İstanbul’un mesleki ve teknik eğitim okullarının, eğitim, sosyal ve ekonomik açıdan güçlendirilmesini de sağlayacak.

İstanbul Sanayi Odası (İSO), sanayi sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün sağlanması amacıyla bir süredir çalışmalarını yürüttüğü Okul-Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli projesini hayata geçirdi. İSO’nun İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü işbirliğiyle işlerlik kazandırdığı projenin protokolü bugün imzalandı. İmza töreni, İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve bazı sanayicilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Sanayi sektörüne ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünü kazandırmayı hedefleyen proje, aynı zamanda İstanbul’un mesleki ve teknik eğitim okullarının, eğitim, sosyal ve ekonomik açıdan güçlendirilmesini de sağlayacak. Proje kapsamında sanayi işletmeleri, eşleştirildikleri okullara teknolojik altyapı desteği, deneyim paylaşımı ve istihdam odaklı işbirliği ortamı sağlayacak.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, sanayicilerinin her geçen gün daha fazla bilinçli ve üretken nitelikli işgücüne ihtiyaç duyduğuna dikkat çekti. Mesleki eğitimin bu noktada büyük önem taşıdığını vurgulayan Bahçıvan, “Türkiye’de mesleki eğitim bir türlü itibar kazanamıyor. Çoğu Orta ve Doğu Avrupa ülkesinde mesleki eğitim oranı yetişkin nüfusta yüzde 50’ler dolayındayken, Türkiye’de bu oran yüzde 10’un altında. Meslek Liseleri ve Meslek Yüksek Okullarının itibarı artırılmalı ve yeniden yapılandırılmalıdır. İSO olarak birçok üniversite ile sanayide katma değer yaratmayı hedefleyen çeşitli işbirliklerini sürdürmeye kararlıyız” dedi.

-ÜNİVERSİTELER İLE SANAYİ PLATFORMU KURULDU-

Ekonomik rekabetin giderek arttığı dünyada, eğitim kalitesi düşük, bilgi birikimi ve Ar-Ge kapasitesi zayıf, inovasyon ve tasarım gücü yetersiz ülkeleri çok daha zor günler beklediğini vurgulayan Bahçıvan, şunları söyledi: “Türkiye ileri teknoloji üretemiyor ancak kullanmakla övünüyor. Biz ihracatın kilogramını 1,6 dolara satarken Japonya 3,5, Almanya 4,1 dolara satıyor. Ülkemizde tasarım alanında eğitim gören 7 bin öğrenciye karşılık Çin’de 1 milyon öğrenci bu alanda eğitim görüyor. Bu nedenle İSO olarak Boğaziçi, İstanbul, İstanbul Teknik, Marmara, Yıldız Teknik, Koç ve Sabancı Üniversiteleri işbirliği ile Sanayi Platformu kurduk. Bu platform, sanayi firmaları, teknoloji transfer ofisleri, akademisyenler, üniversiteler ve bu konuda ilgili tüm kurum ve kuruluşlar arasında etkin işbirlikleri ve güç birlikleri oluşturulması amacıyla hayata geçirildi.”

İmza töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, sanayi kuruluşlarının organik olarak eğitim sistemi içerisinde yer almasının önemine dikkat çekerek, “Sanayicilerin kendi tecrübesi ile eğitimcilerin tecrübesinin bir araya gelmesi çok önemli. Ara eleman tabirini kullanmıyoruz. Mesleki ve teknik eğitim almış kişiler ekonomimiz için ana elemandır” diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem de “Üniversitelerde toplam 80 İŞKUR irtibat noktası var. Buralarda öğrencilere bireysel ve grup halinde danışmanlık hizmeti veriliyor. 2023 hedefimiz işsizliği yüzde 5’e düşürmek, istihdam oranını ise 55’e çıkarmaktır” şeklinde konuştu. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@