İSKİ'den Su Fiyatlarında Yüzde 25'lik Zam Teklifi! Her Aboneye Sağlanan 1 Ton Ücretsiz Su Hakkı da Kaldırılabilir

İSKİ tarafından iBB Belediye Meclisinde görüşülmek üzere su fiyatlarına zam yapılması teklif edildi. Ayrıca 2019 yılında alınan bir kararla her aboneye sağlanan 1 tonluk ücretsiz su hakkının da kaldırılması istendi.

İSKİ'den Su Fiyatlarında Yüzde 25'lik Zam Teklifi! Her Aboneye Sağlanan 1 Ton Ücretsiz Su Hakkı da Kaldırılabilir

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) yeni dönem su fiyatlarına ilişkin teklifini hazırladı. Hazırlanan teklif kapsamında su fiyatlarına yüzde 25'e ulaşan bir zam yapılması öngörüldü. Eğer teklif gerçekleştirilecek müzakereler sonunda kabul edilirse su faturları yüzde 25 daha kabarık halde ödenecek. 

İSKİ'DEN SU FİYATLARINDA YÜZDE 25'LİK ZAM TEKLİFİ

"2021 Yılı Su Satış ve Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması Bedeli Tarifeleri" ele görüşülecek. Müzakereler sonunda değişiklik talep edilen düzenleme kabul edilirse su fiyatları önümüzdeki günlerde daha zamlı halde ödenecek. Peki zam teklifi kabul edilirse su fiyatlarında değişim nasıl olacak. 

Tarife Komisyonu raporunda yer alan bilgilere göre, Konut 1. Kademe tarifesinin (Konut başına 0-15 metreküp) 4, 81 TL seviyesinde yer alıyor. Eğer düzenleme kabul edilirse bu rakam 6 TL olarak uygulanacak. Bunun dışında Konut 2. Kademe tarifesi (Konut başına 16 metreküp ve üzeri) 7.22 TL'den 9 TL'ye çıkacak.

İşyerleri için de su fiyatları zamlanacak.

Ortak Sayaç Konut/Konut İnşaat Şantiyesi tarifesinin 7,22 TL'den 9.00 TL'ye yükselecek. Bunun dışında işyerleri için ödenen rakam 12.93 TL'den 16.00 TL'ye çıkacak. Köy İşyeri tarifesi 3.23 TL'den 4 TL'ye yükselecek. Düzenleme ile ayrıca İnşaat Şantiyesi tarifesinin 13,42 TL'den 16.50 TL'ye yükselmesi istendi. 

1 TONLUK ÜCRETSİZ SU HAKKI KALDIRILACAK

İSKİ talep edilen düzenleme kapsamında ayrıca her aboneye sağlanan bir tonluk ücretsiz su hakkı kullanımının da kaldırılması istendi. Bu değişiklik kabul edilirse 2019 yılı mayıs ayında gerçekleştirilen genel kurulda kabul edilen ve abone başına yaklaşık 1 tona denk düşen ücretsiz su hakkı iptal edilecek. 

Su zammı ve diğer değişikliklere dair karar İBB Meclisinde gerçekleştirilecek görüşmeler sonrası karara bağlanacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@