İşiniz veya İş Arkadaşınız Sağlığınızı Bozuyorsa Kıdem Tazminatı Alarak Çıkabilirsiniz

Çalışanların sağlıklarını bozacak, tehlikeye atılacak bir durumun olması durumunda, çalışanlar işlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirler.

İşiniz veya İş Arkadaşınız Sağlığınızı Bozuyorsa Kıdem Tazminatı Alarak Çıkabilirsiniz

Çalışanların kıdem tazminatı ödemelerine ilişkin merak edilen çok sayıda husus var. İşçiler uzun süredir aynı işyerinde çalışıyor olmalarından dolayı elde ettikleri hakların kaybolmasını istemiyorlar. Kendi haklarını öğrenmek isteyen çalışanlar için İş Kanunu sağlık sorunları oluşması durumunda kıdem tazminatı ödenmesini hükmeder. İşte çalışanların bilmesi gereken o hak. 

SAĞLIK SORUNLARI NEDENİYLE ÇALIŞANLARA KIDEM TAZMİNATI

Herhangi bir işyerinde çalışan personeller, iş nedeniyle sağlıklarını kaybettilerse yada kaybetme riski altında iseler, İş Kanunu kıdem tazminatı ile istifayı kabul eder. Çalışanlar işyerinden istifa edebilirler aynı zamanda kıdem tazminatı da alabilirler. 

İş Kanununda Kıdem Tazminatı

Sağlık alanında dair kanunda yer alan ifadelerde, "İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa veya İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa." maddesi yer almaktadır. 

Bu durumda Bu kanun kapsamında çalışanların, halen çalışmakta oldukları iş yerinde işin niteliğinden ya da birlikte ve yakından çalıştığı diğer işçiler veyahut işverenden kaynaklanacak hastalıklara yakalanması durumunda, haklı fesih nedeni olarak kabul edilir. Bu durumda çalışanlar kıdem tazminatı alabilirler. İşçi eğer işini bu nedenle feshederse ispat yükü de işçi üzerindedir. İşçi, sözleşmenin feshini gerektiren nedenlerin bulunduğunu ve bu nedenle sözleşmeyi haklı olarak feshettiğini ispatlamak zorundadır.

İspat Zorunluluğu

Yargıtay tarafından alınan karar kapsamında çalışan sağlık nedenleri ile işten çıkarsa ve kıdem tazminatı talep ederse, Yargıtay içtihatları doğrultusunda ispatı gerekmektedir. Çalışanın işten ayrılmak için gerekçe gösterdiği sağlık sorunlarına dair ispat yapılırsa kıdem tazminatı alınabilecek. Aksi durumlarda ise işçi müstafi sayılacak ve kıdem tazminatı ödemesini alamayacaktır. 

KIDEM TAZMİNATI ŞARTLARI ALMANIN ŞARTLARI

Kıdem tazminatı ödemesi alabilmek için çalışanların, herhangi bir işyerinde en az bir yıllık çalışan olmaları gerek. Çalışma sürecinin yanında diğer koşul işinden kendi isteği dışında ayrılmak yada haklı ve kanıtlanabilir bir nedenden dolayı istifa etmek. 

NE KADAR KIDEM TAZMİNATI ÖDENİR?

Kıdem tazminatı ödemeleri çalışanın işyerin de ki brüt maaşı üzerinden hesaplanır. Çalışanın bir aylık brüt maaşı, bir yıllık çalışma süreci için ödenir. Örneğin bir işyerinde 3 yıldır çalışmakta olan bir işçi, işinden çıkarılırsa işveren 3 brüt maaş tutarında kıdem tazminatı ödemesi yapar. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@