İşçiler Dikkat! İşveren Ödemek Zorunda İstifaya 1, İşten Çıkarılmaya 2 Tazminat

Çalışanların işlerinden olmaları durumunda kıdem tazminatı ödenir. Bunun dışında çalışanlar kendi istekleri dahilinde bile işlerinden ayrılıyor olsalar ihbar tazminatı alma hakkına sahip olabilirler. İşte çalışanların çifte tazminat ödemelerine dair detaylar.

İşçiler Dikkat! İşveren Ödemek Zorunda İstifaya 1, İşten Çıkarılmaya 2 Tazminat

İşleriden olan, istifa eden çalışanların hakları Sosyal Güvenlik düzenlemeleri ile koruma altında. 

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanların haklarının korunmasında, etkin kurum olurken işten ayrılma sürecinde birçok özel hak sağlıyor. Çalışan vatandaşların kendi durumlarına dair bilmeleri gereken yasal hakların iki tanesini tüm bilinmesi gerekenler ile ele aldık. 

ÇALIŞANLARA ÇİFTE TAZMİNAT

Vatandaşların bilmeleri gereken ilk hakların başında ihbar tazminatı geliyor. İhbar tazminatı ödemelerinde çalışanın işinden nasıl ayrıldığının bir önemi yok. Çalışan işinden kendi isteği ile ayrılırsa, istifa ederse yada işinden kendi rızası dışında çıkarılırsa ihbar tazminatı ödemesi için hak kazanabilir.

Ancak ihbar tazminatında bilinmesi gereken en önemli husus bu ödemenin karşılıklı olması. Yani yapılması gereken işlemler yapılmazsa çalışanlar, işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir. İhbar tazminatı ödemeleri iş sözleşmesini feshedeceğini belli bir süre önce karşı tarafa bildirme zorunluluğu sağlıyor. İhbar tazminatı kıdeme göre peşin olarak ödenir. 

Eğer çalışan ben "Ben yarın işe gelmiyorum" deyip ayrılırsa işverene ihbar tazminatı öder. İşveren de aynı şekilde '"yarın işe gelme" derse hem kıdem hem ihbar tazminatı öder. 

Çalışanların alacağı ikinci tazminat ise kıdem tazminatı. Kıdem tazminatı ödemleri çalışanın kendi rızası dışından işinden olması, iş sözleşmesinin fesedilmesi yada haklı nedenden dolayı istifa etmesi durumunda ödenir. 

Ödemeler çalışılan her bir yıl için bir aylık brüt maaş üzerinden ödenir. Çalışanların kıdem tazminatı alabilmeleri için ise 1 yıllık çalışan olmaları gerekir. Kıdem tazminatının istifa durumunda ödenmesi için hem haklı hemde kanıtlanabilir bir durumun oluşması gerek. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@