İş İlanları Bir Ayda Yüzde 10 Arttı

ANKARA(ANKA) - 7 Haziran seçimlerinin ardından iş ilanlarında görülen durgunluk, yerini yü...

Haberler 16.11.2015, 12:55
İş İlanları Bir Ayda Yüzde 10 Arttı

ANKARA(ANKA) - 7 Haziran seçimlerinin ardından iş ilanlarında görülen durgunluk, yerini yükselişe bıraktı. Ara kademe ve mavi yaka pozisyonlara yönelik iş ilanlarında önceki ayın aynı dönemine göre yüzde 10’luk bir artış var. Haziran-Kasım ayları arasında işe alımlarda yaşanan durgunluğun en net hissedildiği sektörler üretim, otomotiv ve çağrı merkezi oldu.

Eleman.net’in verilerine göre, 7 Haziran seçimlerinin ardından iş ilanlarında görülen durgunluk, yerini yükselişe bıraktı. Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, ara kademe ve mavi yaka pozisyonlara yönelik iş ilanlarında önceki ayın aynı dönemine göre yüzde 10 artış olduğunu söyledi. Ünsal, “Aralık ayı sonuna kadar, geçen yıla kıyasla yaklaşık yüzde 20’lik bir ilan artışı bekliyoruz” dedi.

Ara kademe ve mavi yaka pozisyonlarda lider Eleman.net’in verilerine göre, 7 Haziran seçimleri sonrasında iş ilanlarında görülen durgunluk, yerini artışa bıraktı. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal, mevsimsel etkilerin yanı sıra koalisyon hükümetinin kurulamamasının, erken seçim sinyallerinin ve döviz kurlarındaki hareketliliğin 7 Haziran’ın ardından ilan sayılarında ve işe alımlarda belirgin bir azalmayı beraberinde getirdiğine dikkat çekti.

-HAREKETLİLİK DİKKAT ÇEKİCİ SEVİYEDE-

Haziran-Kasım ayları arasında işe alımlarda yaşanan durgunluğun en net hissedildiği sektörlerin üretim, otomotiv ve çağrı merkezi olduğunu söyleyen Ünsal, “1 Kasım seçimlerinin ardından ise iş ilanlarındaki hareketlilik dikkat çekici seviyeye ulaştı. Seçim sonrası iş ilanlarında, bir önceki ayın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 10 oranında bir artış gözlemledik. Şu anki mevcut durum ve ekonomik göstergelere baktığımızda, Aralık ayı sonuna kadar, geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 20’lik bir ilan artışı bekliyoruz” dedi.

-EN ÇOK ARANAN POZİSYONLAR-

Şu anda Eleman.net üzerinden en çok aranan pozisyonların güvenlik görevlisi, muhasebe elemanı, sekreter, satış temsilcisi, temizlik görevlisi ve üretim işçisi olarak sıralandığını kaydeden Savaş Ünsal, “Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Türkiye’ye yönelik büyüme tahminini 3,9’dan 3,4’e düşürdüğünü duyurdu. Bu da bize 2016 yılının gerek büyüme gerekse istihdam artışı açısından zor bir yıl olacağını gösteriyor. 2017’nin ise yüzde 4,1 büyüme beklentisiyle daha olumlu bir tablo çizeceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Eleman.net’te 1-13 Kasım tarihleri arasında en çok ilan yayınlanan 10 sektör
Güvenlik
%6.48
Tekstil
%4.98
Otomotiv
%4.60
İnşaat
%4.51
Eğitim
%4.32
Bilgisayar / BT / Internet
%3.76
Elektrik ve Elektronik
%3.47
Gıda
%3.47
Mağazacılık / Perakendecilik
%3.19
İmalat
%3.10
Eleman.net’te 1-31 Ekim tarihleri arasında en çok ilan yayınlanan 10 sektör
Tekstil
%6.20
Eğitim
%5.51
Güvenlik
%5.36
Elektrik ve Elektronik
%4.78
Gıda
%4.71
Bilgisayar / BT / Internet
%4.59
İnşaat
%4.17
Otomotiv
%3.21
İmalat
%3.14
Hizmet / İşletme Servisi
%2.91

(ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@