İş Bankası'na Seküritizasyon Yoluyla 555 Milyon Abd Doları Tutarında Kaynak

İSTANBUL (ANKA)-Türkiye İş Bankası, yurtdışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı kapsamında  555 milyon ABD Doları tutarında yeni kaynak sağladı. Konuyla ilgili İş Bankası’ndan yapılan açıklamada sağlanan kaynağı

Haberler 02.04.2015, 12:44
İş Bankası'na Seküritizasyon Yoluyla 555 Milyon Abd Doları Tutarında Kaynak

İSTANBUL (ANKA)-Türkiye İş Bankası, yurtdışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı kapsamında  555 milyon ABD Doları tutarında yeni kaynak sağladı. Konuyla ilgili İş Bankası’ndan yapılan açıklamada sağlanan kaynağın 480 milyon ABD Doları tutarındaki kısmı 5 yıl, 60 milyon ABD Doları tutarındaki kısmı 7 yıl, 15 milyon ABD Doları tutarındaki kısmı ise 15 yıl nihai vadeli olduğu bildirildi.

Mizuho Bank, Societe Generale ve Standard Chartered Bank’ın düzenleyici bankalar olarak görev aldığı işleme, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından “A-” notu verildi. Söz konusu işleme, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (European Bank for Reconstruction and Development - EBRD) yatırımcı olarak katıldı.

Açıklamada EBRD tarafından sağlanan 130 milyon ABD Doları tutarındaki bölümün 55 milyon ABD Doları “Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı” kapsamında kadın girişimcilerin finansmanında, 75 milyon ABD Doları ise “Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Kredisi Programı” çerçevesinde konutlarda enerji verimliliği sağlayan kredilerin finansmanında kullanılacağı belirtildi.  

-“EKONOMİYE KAYNAK 5 MİLYAR DOLARI AŞTI”-

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Ertürk, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, yurtdışından gelen havale akımlarına dayalı seküritizasyon işlemlerin Türk bankalarının uluslararası fonlama kaynakları arasında önemli bir yer tuttuğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“İş Bankası olarak, seküritizasyon piyasalarından 2000 yılından bu yana kaynak sağlıyoruz. Yurtdışı havale akımlarına dayalı olarak 2004 yılında kurduğumuz program çerçevesinde alıp Türkiye ekonomisine aktardığımız kaynak tutarı bugün itibarıyla  5 milyar ABD Dolarını aştı. Başarıyla tamamladığımız yeni seküritizasyon işlemi ile aldığımız kredi, finansman kaynaklarımızın çeşitlendirilmesine ve vadesinin uzatılmasına katkıda bulunacak. Ayrıca, çok önem verdiğimiz enerji sektörü ve kadın girişimcilerin finanse edilmesi konularında piyasaya sunduğumuz desteğin artarak devam etmesine de olanak sağlayacak.”

EBRD Sigorta ve Finansal Servisler Direktörü Noel Edison da açıklamasında “İş Bankası ile mevcut köklü işbirliğimizi, Türkiye ekonomisinin öncelikli alanlarından konut sektöründe enerji verimliliğini artıracak projeler ile kadınlar tarafından işletilen küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansmanında kullanılmak üzere sağladığımız kaynak yoluyla daha da güçlendirmiş olmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

İş Bankası, yurtdışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı kapsamında, en son 10 Aralık 2014 tarihinde 250 milyon ABD Doları tutarında kaynak sağlamıştı.  (ANKA)

(NÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@