İndirim Bekleniyordu! İkinci El Otomobilde 2020 Zam Senaryosu Mu Tekrarlanacak?

İkinci el araba almak için yaz dönemini bekleyenler indirim olup olmayacağı konusunda araştırma içerisinde olurken sektör içinde kötü haber geldi. 2021 yaz döneminde ikinci elde fiyat indirimleri yerine 2020 yılında yaşanan aşırı zamların tekrarlanabileceği yorumu geldi.

İndirim Bekleniyordu! İkinci El Otomobilde 2020 Zam Senaryosu Mu Tekrarlanacak?

Türkiye'de ikinci el araç sektörü oldukça aktif ve çok sayıda kişi tarafından takip ediliyor. Fiyatların son yıllarda yaşadığı değişim ve yüksek zam oranları sektörü doğrudan etkilerken hükümet bu süreçte etkili olmasını umduğu bazı düzenlemeleri hayata geçirdi. 

İkinci el fiyatlarının düşmesinin beklendiği bu süreçte ise fiyatlara dair yeni değerlendirmeler geldi. Son yapılan değerlendirmeler ise fiyatların daha da artabileceği yönünde. 

İKİNCİ EL ARABADA FİYATLAR ARTACAK MI?

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Mersin ikinci el otomobil fiyatlarına dair açıklamalarda bulundu. Sektörün son halini değerlendiren Mersin Dünya'da yer alan habere göre fiyatların artacağını öngörüyor.

İkinci el fiyatlarında yaz aylarlarında artacak olan alım iştahı nedeniyle yükselme eğilimi gösterebileceğini ifade eden Turgay Mersin araçların fiyatlarının yükselmesinde başka etmenlerin de etkili olabileceğini söyledi. Özellikle araç tedariki üzerinde duran Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Mersin çok yüksek talep olsa da araç olmadığı için satışların olmayacağını söyledi.

Böyle bir durumda ikinci el piyasasının etkileceğini ifade eden Turgay Mersin konuşmasında üretime verilecek araları da hatırlattı.

"2. ele talep olacaktır. Bunları şu anda konuşmak erken ama mayıs sonuna doğru tedarik sıkıntısıyla ilgili durum netleşirse hem de bu aşı ve diğer kur politikasıyla beraber belki bunu mayıs sonu ve haziran başında daha doğru değerlendirebiliriz. Ama mesela benim bayi olduğum markada tedarikten dolayı 4 günlük üretime ara verilecek, 12-16 Mayıs'ta. Diğer markalarda da yine üretime ara verme var. Dolayısıyla bulunurluk konusunu ve alım iştahını ay sonu veya haziran başında değerlendirmek daha doğru olur."

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Mersin değerlendirmelerinin sonunda ise mayıs ayı başı itibariyle bir sorun olmadığını ama ileride yaşanabilecek sıkıntılar olduğunu ifade etti. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@