Imf'ye Göre Ecevit Krizi Sonrası Kobi'lere Destek Politikası Ahlaki Tehlike İçerdi

-IMF’nin “Avrupa’daki KOBİ’lerin Sorunlu Kredileriyle Başa Çıkmak” başlıklı Uzman Müzakere Notu’nda, Ecevit hükümetinin neden olduğu büyük ekonomik kriz sonrası KOBİ kurtarma çabalarını “Temelde, 21 ticari bankanın sınırlı il

Haberler 02.04.2015, 04:18
Imf'ye Göre Ecevit Krizi Sonrası Kobi'lere Destek Politikası Ahlaki Tehlike İçerdi

-IMF’nin “Avrupa’daki KOBİ’lerin Sorunlu Kredileriyle Başa Çıkmak” başlıklı Uzman Müzakere Notu’nda, Ecevit hükümetinin neden olduğu büyük ekonomik kriz sonrası KOBİ kurtarma çabalarını “Temelde, 21 ticari bankanın sınırlı ilgisi ve katılımından dolayı, 2008’den bu yana başarı sınırlı kalmış, sadece 97 yeniden yapılandırma anlaşması imzalanmıştır” şeklinde değerlendirdi.

ANKARA(ANKA) – Uluslararası Para Fonu (IMF), Ecevit hükümetinin neden olduğu  yakın tarihin en büyük ekonomik krizi sonrasında KOBİ’lere yönelik yeniden yapılandırma programının sınırlı başarı elde ettiğini bildirdi. IMF uzmanları, Ecevit krizinde iflas eden ya da güç duruma düşen KOBİ’lere yönelik destek çalışmalarını, “Temelde, 21 ticari bankanın sınırlı ilgisi ve katılımından dolayı, 2008’den bu yana başarı sınırlı kalmış, sadece 97 yeniden yapılandırma anlaşması imzalanmıştır” şeklinde değerlendirdi.

IMF’nin “Avrupa’daki KOBİ’lerin Sorunlu Kredileriyle Başa Çıkmak” başlıklı Uzman Müzakere Notu’na göre yüksek seviyede batık kredi ya da kurumsal haciz deneyimi yaşayan birçok ülke önce kendi yasal iflas sistemini güçlendirdi. Türkiye’nin Ecevit hükümeti döneminde yaşadığı büyük kriz dâhil çeşitli ülkelerin krizleri örnekleyen IMF çok az ülkenin KOBİ’ler için uzmanlaşmış mahkemeler kurduğunu bildirdi.

Ekonomik kriz dönemlerinde ülkelerin hükümet müdahalesi ya da karşılıklı rıza veya bu ikisinden oluşan karma yasal sistemlerle KOBİ’leri kurtarmaya çalıştıkları belirtilen raporda, şu bilgiler yer aldı:

“-Sadece çok az sayıda ülke KOBİ’ler için, basitleştirilmiş işlemler ve kısa zamanda karar verilmesini öne plana alan mahkeme-dışı geçici yeniden yapılanma rejimleri devreye soktu. Bu önlemler şöyleydi: 1- KOBİ borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda hükümet talimatları (Japonya 2009, Kore 1997, Türkiye 2003), 2- Hükümetlerin KOBİ’leri taze parayla desteklemesi (Kore 1997, Japonya 1997, 2009), 3- Bankaların KOBİ’leri taze parayla desteklemesi (Türkiye), 4- KOBİ borçlarının yeniden yapılandırılması için bankalar tarafından tanınan teşvikler (Japonya 2009, Kore 1997), 5- Yeniden yapılanma planlarına hazırlık amaçlı destek merkezleri üzerinden yardım (Japonya 1997, Kore 1997, Tayland 1997). Japonya ve Türkiye yeniden yapılanma için sadece borçluların talebini ararken, Kore alacaklı-odaklı bir yaklaşım benimsemiştir.

-KOBİ’ler için uzmanlaşmış geçici mahkeme dışı çözümler sınırlı başarı elde etti. İşletmelerin hayatiyetini sürdürmesine yapılan yetersiz vurgu ile birlikte borç yeniden yapılandırmasının işletmecilikten çok finansal olması nedeniyle kısmi başarı sağlandı. KOBİ’lere yüksek seviyede devlet desteğinin Kore’de yeniden yapılanmaya ket vurduğuna, KOBİ’lerin yeniden yapılandırılmasına yönelik bankalara verilen düzenleyici teşviklerin ise Japonya’da olduğu gibi bankaların gücüne zarar verdiğine inanılıyor. Mikro KOBİ’lere destek (Türkiye) hane halkı sektörüne dolaylı destek ve ahlaken tehlikeyle dolu, böylece bankalardan gelecek desteği sınırlayıcı olarak görüldü.”

Raporda, Endonezya, Japonya, Kore, Malezya, Tayland krizleri yanında Türkiye’nin en büyük ekonomik kriz olarak Ecevit hükümeti krizinde KOBİ’lere destek önlemleri ayrı başlıklarla incelendi. Türkiye için şöyle denildi:

“Türkiye’de 2006’daki ‘Anadolu Yaklaşımı’ KOBİ’leri hedefledi. KOBİ’lerin finansal sektöre borçlarının yeniden yapılandırılmasını hedefleyen yasa, 70 bin şirketin 1.7 milyar TL’yi aşan borçlarının iyileştirilmesini, böylece istihdamın korunmasını amaçlıyordu. KOBİ yasasına göre, mutabakatlar için genel şartlarla ilgili düzenlemeyi BDDK hazırlayacaktı. Türk Bankalar Birliği tarafından hazırlanan düzenlemeyle uyumlu çerçeve mutabakatlar BDDK tarafından iki yıl için imzalanıyor ve 21 ticari banka tarafından onaylanıyordu. Bu çerçeve mutabakatlar altında batık krediler çeşitli yolardan yapılandırılabildi, bunlar arasında vade uzatımı, borç yenilemeyle öteleme, taze kredi temini, anapara, faiz oranı, gecikme faiz oranlarının indirimi ve borç-özkaynak takası bulunuyordu. Temelde, 21 ticari bankanın sınırlı ilgisi ve katılımından dolayı, 2008’den bu yana başarı sınırlı kalmış, sadece 97 yeniden yapılandırma anlaşması imzalanmıştır.” (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@