İki Ekonomist Birden Uyardı! Altın Nereye Gidiyor, Ne Kadar Yükselecek?

Altın birikimi yapanlar yada bundan sonra altın birikimi yapacaklar için iki ekonomist altın fiyatlarını ele aldılar. Ekonomist Tunç şatıroğlu ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş altın fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundular.

İki Ekonomist Birden Uyardı! Altın Nereye Gidiyor, Ne Kadar Yükselecek?

Küresel piyasalarda yaşanan salgın etkileri ekonomik düzeni etkilemeye devam ediyor. Özellikle yeni virüs varyantları salgın üzerinde yeni etkiler gösterirken bazı ülkeler tam kapanma sürecine geri döndüler. Yaz öncesi alınan ek önlemler, açıklanan teşvik paketleri ise yatırımcıların risk alma iştahlarını etkiledi. 

ALTIN FİYATLARINA ETKİ EDEN SON GELİŞMELER

Küresel piyasalarda yaşanan ekonomik değişimlerde ABD kanadından gelen son veriler etkiler oldu. 

Mart ayı öncesinde dolar kuru fiyatlarının dalgalanma yaşanmasına neden olan ABD 10 yıllık tahvil faizleri yeniden piyasalara etki etmeye başladı. Nisan ayı başında ekonomi otoriteleri tarafından kabul edilebilir seviye olarak gösterilen yüzde1.53 bandında bulunan faiz oranları yükselmeye başladı. 

Nisan ayının son günlerinde ABD 10 yıllık tahvil faizleri yeni artışlar sonrası 1.67 bandına kadar çıktı. Yatırımcıların ilgisine neden olan bu oranlar dolar kuru ve altın fiyatlarına etkiledi.

Yurtdışı kaynaklı gelişmelerin yanı sıra yurtiçi ekonomik verileri de altın fiyatlarının yön bulmasında etkili oluyor. Dolar kurunun yüksek bantlı seyri altın fiyatlarının değer kazanmasını desteklerken gram altın ve çeyrek altın fiyatları da son dönemlerin en yüksek seviyelerinde yer alıyorlar. 

EKONOMİ UZMANLARI UYARDI

Altın birikimi yapanlar yada bundan sonra altın birikimi yapacaklar için Ekonomist Tunç şatıroğlu ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş son gelişmelere dair değerlendirmelerini paylaştılar. Kendilerine ait sosyal medya hesaplarından süreci ele alan iki ekonomist altın fiyatlarının bundan sonraki dönemde nasıl şekilleneceğini yorumladılar.

Tunç Şatıroğlu Altın Yorumu

Tunç Şatıroğlu yapmış olduğu değerlendirmesinde tahvil faizlerinin yüzde 1.67 bandına kadar çıkmasını hatırlattı. Tahvil faizlerinde faizlerin 1.67 bandını aşmaması durumunda yeniden bir düşme eğilimi gösterebileceğini ifade eden Şatıroğlu bu durumda altın fiyatlarının direnci kırıp yükselebileceğini öngördü. Şatıroğlu açıklamasında "ABD seansının yön konusunda daha belirleyici olacağını düşünüyorum. 1775 seviyesi Ichimoku bulutunun sınırı oluyor. Burasının üzerinde iki gün kapanış olması durumunda yükselişin güçlenmesini bekliyorum. Bu hafta için ABD 10 yıllıklarında anormal bir yükseliş olmazsa altının dirençleri geçmesini bekliyorum." dedi. 

İslam Memiş Altın Yorumu

İslam Memiş değerlendirmelerinde tam kapanma sürecinde sahte altın uyarısında bulundu. Tam kapanmda döneminde vatandaşların dikkatli olması gerektiğini ifade eden Memiş açıklamasında "Vatandaşlarımızın fiziki alım-satım işlerini bugünden yapmalarını ve nakit ihtiyaçlarını ona göre hazırlamalarını, 17 gün boyunca fiziki olarak döviz ve altın bozduramayacaklarını, sadece bankaların telefon ile müşteri hizmetleri ve ATM’lerinden faydalanabileceklerini belirtmek isterim. Diğer yandan banka, döviz büfesi ve kuyumcu mağazalarının kapalı olmasını fırsat gören dolandırıcı ve kalpazanlara karşı da dikkatli olmakta fayda var." ifadelerini kullandı.

Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş açıklamasının devamında ise tanımadığınız kişilerden iyilik olsun diye döviz ve altın satın almayın, dedi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@