İki Ayrı Uzmandan Kısa Ve Uzun Vadeli Gram Altın Ve Ons Altın Tahminleri!

Altın piyasasında yaşanan gelişmeleri uzman isimler değerlendirdi. Fiyatların neden düşmeye başladığı ve ilerleyen günlerde altın fiyatlarında ne gibi değişimler olacağına altın piyasasının uzmanları cevap verdiler. Altın fiyatları yükselecek mi?

İki Ayrı Uzmandan Kısa Ve Uzun Vadeli Gram Altın Ve Ons Altın Tahminleri!

Altın piyasalarında son dönemlerde yine çok büyük hareketlenmeler yaşanmaya başlandı. Bu piyasada yatırımı olan vatandaşlar ise güncen altın yorumlarını merak ediyorlar.

Kasım 2020'de 540 TL'nin üzerine çıkan gram altında aylar sonda 400 TL'nin altına inen bir fiyatlama ile karşı karşıya kalındı. Bu fiyat gerilemesi bazı altın yatırımcılarına çok büyük zarar ettirirken ciddi bir panik havasının piyasada etkili olmasın aneden oldu. Özellikle yüksek fiyattan altın alışı yapan yatırımcılar şimdi zararlarını nasıl telafi edecekleri noktasında karar kara düşünmeye başladılar.

ALTIN FİYATI YORUMLARI!

Altın yatırımcıları piyasanın uzman isimlerinin değerlendirmelerine her zamankinden çok daha fazla kulak kesilmeye başladılar. IvestAZ Araştırma Müdürü Yusuf Topçu ve Gedik Yatırım'ın Yatırım Danışmanı Eda Karadağ altın piyasasındaki beklentileri açıkladılar.

DOLAR KURU GRAM ALTINI ETKİLİYOR

Gram altının düşüşüne dikkat çeken Yusuf Topçu, “Gram altını biraz altın piyasasından ayrı olarak değerlendirmek gerekir. Burada Türk lirasının değer kazanımından kaynaklanan bir fiyat düşüşü ile karşıkarşıyayız. Dolar kuru geriledikçe gram altında da gerileme meydana geldi. Fiyat değişiminin yüzde 25'lik kısmı tek başına bu gelişmeyle alakalıdır. Kalan kısımlar ise ons altında odaklı ekonomik, finansal ve politik gelişmeler sonucu belirleniyor.” dedi.

PANİK ORTAMI SONA ERDİ

Gram altın hakkında bir diğer uzman isim Eda Karadağ ise, “Gram altının düşüşünde iki ana etken bulunuyor. Dolar kurundaki gerileme ve ons altında düşüşler. Gram altın 540 TL'nin üzerindeyken dolar kuru 8 TL'nin üzerinde seyrediyordu. O sırada ons altın ise 1960 dolar seviyesindeydi. O döenmin ardından Türk ekonomisinde önemli gelişmeler yaşandı. Ayrıca ons altını da etkileyen ve fiyat düşüşü getiren küresel gelişmeler ortaya çıktı. Emtia piyasalarına olan talep azaldı. Hal böyle olunca gram altın da düşüş trendine girdi ve 400 TL'nin altına kadar geriledi. Hızlı yükseliş ve hızlı düşüş ile doğal bir panik ortamı oluştu. Ancak son günlerde bu panik ortamının dağıldığını görebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

ALTIN PİYASASINA UZUN VADELİ BAKILMALI

Altın fiyatlarına yönelik değerlendirmelerde bulunan Yusuf Topçu, “Altın piyasası için fiyat açısından şahsi fikrim dolar bazında dip seviyesinde olduğumuzdur. Ons altın geriledi ve yeni alımlarla karşılaştı. Şimdi hedefin kademeli olarak 1850-1865 dolar olduğunu düşünüyorum. Altın piyasasına uzun vadeli bakmak gerekir. Bu açıdan değerlendirildiğin altının nesiller boyunca yatırımcısını memnun ettiğini görebiliyoruz.” şeklinde konuştu.

GRAM ALTIN DİP SEVİYESİNDE DEĞİL!

Altın fiyatları konusunda değerlendirmesini açıklayan Eda Karadağ da, “Gram altın için şimdi kalkıp bu seviye dip seviyedir dersek yanılabiliriz. Kişisel kanaatime göre bu biraz erken bir yorum olur. Ons altın için taleplerin 2020 yılındaki gibi yüksek noktada olacağını düşünmüyorum. Ancak yinede 1900 doların üzerinde olan bir ons altını yıl içerisinde konuşabiliriz. Gram altının yükselişi ise dolar kuru ile bağlantılı olduğundan dolayı ciddi bir beklenti içerisinde değilim. Ben gram altının düşüşün devam edebileceği görüşündeyim.” açıklamasını yaptı.

KISA VADEDE ONS ALTIN YÜKSELECEK

Kısa vadeli olarak altın piyasasındaki beklentisini açıklayan Yusuf Topçu, “Dolar kurunda 6,80 TL hedefi devam ettiği müddetçe gram altın fiyat açısından baskılanacaktır. Türkiye'de dolarizasyonda çok ciddi bir gerileme yaşanmamasına rağmen kurda fiyat düşüşünü takip edebiliyoruz. Güçlü bir Türk lirası görünümü piyasada hakim olmaya devam ediyor. Kısa vadede dolar kurunu aşağıya geleceğine ve ons altının ise yukarıya doğru çıkacağına inanıyorum” dedi.

ONS ALTIN İÇİN KISA VADEDE 1900 DOLAR ÜTOPİK OLUR!

Kısa vadeli altın fiyatı beklentileri konusunda konuşan Eda Karadağ, “Merkez bankalarının altın alımlarında bir zayıflama takip ediyoruz. Salgından dolayı mücevher alımlarında da durgunluk yaşanıyor. Kısa vadede ons altını 1800 dolar üzerinde görebiliriz. Ancak 1900 dolar ve üzeri çok ütopik bir beklenti olur. Gram altında da sert bir yükseliş beklemiyorum.” ifadelerini kullandı.

Not: Yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilebilecek ifadelerden sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir. Haber içerisinde yer alan değerlendirmeler yatırım tavsiyesi değildir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@