İhracatçıya e-ticaret desteği geliyor

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, ihracatçıya Amazon, Alibaba gibi uluslararası e-ticaret sitelerinde yer almaları için e-ticaret teşviği verilmesi yolundaki çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Haberler 19.08.2016, 15:43
İhracatçıya e-ticaret desteği geliyor
EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, ihracatçıya Amazon, Alibaba gibi uluslararası e-ticaret sitelerinde yer almaları için e-ticaret teşviği verilmesi yolundaki çalışmaların sürdüğünü söyledi.

PTT Genel Müdürlüğü tarafından 81 il başmüdürünün katılımıyla düzenlenen Yönetim Koordinasyon Toplantısı, Denizli'deki Karahayıt Colossae Otel'de başladı. Üç gün sürecek toplantının açılışına Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ulaştırma, Denizlicilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın yanı sıra Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan da katıldı. Toplantıdan önce PTT'nin yeni uygulaması olan PTT mobil hizmet aracı hizmete sokuldu. 81 ilde hizmet verecek olan mobil hizmet aracının açılış kurdelesini Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Ulaştırma, Denizlicilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte kesti.
Bakan Ahmet Arslan törendeki konuşmasında özellikle mobil hizmet vermek adına köylere, kırsala aracın verdiği teknik imkanlar çerçevesinde hizmet götürüleceğini belirtip, "PTT mobil hizmet aracı tüm Türkiye'de hizmet verecek. Bu seferberliği özellikle Denizli'den başlattık, 786 bin kilometrekarenin her yerine yayılmış olacak" dedi.

PTT AVM

Mobil hizmet aracının açılışının ardından iki bakan PTT'nin e-ticaret uygulaması olan PTT AVM'nin tanıtımını izleyip sanal ortamda kıyafet denedi. Uygulamayı tanıtan PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, PTT'nin e-ticaret konusunda tüm dünyaya açmış olduğu sanal AVM'nin ilk çalışmalarını Denizli'den duyurduklarını belirterek, "Tüm orta ölçekli KOBİ'lerimizin, sanayicilerimizin ürettiği tüm ürünleri bütün dünyaya satacağız. Ticaretin merkezi olan Denizli'de böyle bir çalışmayı başlatmamız bizim için çok önemli. E-ticareti Türkiye'de geliştireceğimiz gibi Türkiye'nin marka kurumu olarak ticaretimizi dünyayla rekabet edebilecek bir marka oluşturacağız. Ankara, İstanbul gibi sanal ortamda lojistik merkezlerimizi kurarak PTT AVM'nin altyapısını hazır hale getirdik. Bugün burada start vermiş oluyoruz" dedi.

'TÜRKİYE'DE E-TİCARET YÜZDE 1.5 SEVİYESİNDE'

Dünyada e-ticaretin her yıl hızla arttığını, Çin'de bu oranın toplam ticaretin yüzde 16'sını oluşturduğunu belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de şöyle konuştu:
"Dünyada e-ticaret inanılmaz bir hızla katlanarak her sene devam ediyor. Şu an itibariyle dünya ticaretinde gelişmiş ülkelerde toplam ticaret hacminin yüzde 13'ünü oluşturuyor. Bunun en uç örneklerinden bir tanesi Çin. Dünyanın ihracatının ve ticaretinin yüzde 25'inin olduğu ülkede e-ticaretin payı yüzde 16'ların üzerinde ve her yıl inanılmaz hızla artıyor. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerdeki e-ticaretin payı da yüzde 6'ların seviyesinde. Ama maalesef cep telefonu kullanımında dünyada ilk üçte yer alan Türkiye'de toplam ticaretin içinde e-ticaretin payı yüzde 1.5 seviyesinde. Türkiye olarak önümüzde çok mesafe almamız gereken derinlik var. Bunu fırsat olarak görüyorum. Türkiye'nin iç ticareti için önemli ama 150 milyar dolar civarındaki ihracatımızın daha fazla artmasını istiyorsak eğer e-ticarete en üst düzeyde önem vermemiz gerekiyor. Çalışmalarımızı hükümet olarak tüm bakanlıklarımızla işbirliğiyle devam ediyoruz. Bu işin teknik anlamda kaptanlığını Ulaştırma Bakanlığı, PTT yapacak. Bu uygulamayı yaygınlaştıracak olan, bu alışkanlığını kazandırılmasında devlet eliyle güvence ve insanların inanması anlamında önemli olduğunu düşünüyorum. Bu olduktan sonra toplam ticaret içindeki payı artacak."

'İHRACATÇIYA E-TİCARET TEŞVİĞİ, DESTEĞİ VERECEĞİZ'

İhracatçıya e-ticaret sitelerine üye olmaları halinde üyelik desteği vermek için çalışmaların sürdüğünü belirten Zeybekci, "Asıl önemli olan 65 bin ihracatçımızın yakın bir gelecekte önümüzdeki birkaç aylık bir yıldan az bir süre içinde, dünyadaki en önemli elektronik ticaret portallarına, Amazon, Alibaba gibi, üyelikleri halinde hükümet olarak üyelik bedellerini karşılamak gibi önemli bir destek ve teşviğin arkasındayız. Bunu da en kısa sürede gerçekleştireceğiz" diye konuştu.
Konuşmaların sonrasında iki bakana PTT tarafından adlarına bastırılmış, fotoğrafları bulunan posta pulu hediye edildi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci açılışların ardından toplantıdan ayrıldı.

'TÜRKİYE'Yİ ULAŞILABİLEN, ERİŞİLEBİLEN BİR ÜLKE HALİNE GETİRİYORUZ'

Daha sonra PTT Yönetim Koordinasyon Toplantısı'na geçildi. Toplantıda konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, PTT'nin telefondan ayrıldıktan sonra yok olacağı yönündeki düşünceler varken, kurumun bugün Türkiye'nin geleceğe sağlıkla yürüyen bir kuruluşu haline geldiğini söyledi. Bakan Arslan, PTT'nin 2002 yılında 27 milyon tebliğat işlemi yaparken bugün 78 milyona ulaştığını, 7 kuruluşa 10 hizmet verirken bugün 353 kurum ve kuruluşa 500'ün üzerinde hizmet götürdüğünü kaydetti. Bankaların olmadığı 1400'ün üzerinde yerleşimde PTT'nin bankacılık hizmeti bile verdiğine dikkati çeken Bakan Arslan, "Türkiye büyüyor güçleniyor, ecdattan aldığı emaneti gelecekteki sahiplerine doğru emanet edebilmek için çok şey yapmak zorunda. 14 yıldır biz Türkiye'yi güçlendiriyoruz. Türkiye'yi ulaşılabilen, erişilebilen Türkiye haline getiriyoruz. 79 milyonun birbirinden farkı yok, dili dini ayrı olabilir, etnik yapısı ayrı olabilir ama hep beraber Türkiye'yiz. Ülkenin her yerine aynı seviyede hizmet götürmemiz gerekiyor. Türkiye bir köprü. Ecdadımımız bu toprağı bize bırakmış ama ben bu coğrafyanın her bir metrekaresini kanımla suladım sana öyle bıraktım demiş. Bu toprakların bize vatan olması için ecdat kanını dökmüş. PTT ve PTT'den ayrılan Telekom'u bu noktaya getirdik. GSM operatörlerini dünya çapında önemli bir sıralamada olma noktasına getirdik" diye konuştu.

'BU MİLLET İRADESİNE SAHİP ÇIKTI'

Marmaray, Avrasya Tüneli gibi projeleri de anlatan Bakan Arslan, Türkiye'nin güçlenmesini istemeyen dış güçlere, içerideki hainlerin de eklendiğini söyledi. Arslan, "Sadece onlar mı? Onlar olsa anlayışla karşılarız belki, küresel dünyada rekabet var. Onlarla kalmadı. İçimizdeki hainler 30-40 yıldır dünyaya uşaklık eden, insanımızın huzurunu kaçırmak isteyen bir başka küresel terör örgütü eklendi. Din diyerek dini istismar ettiler, Türkçe öğretiyoruz diyerek dünyadaki Türkler'i istismar ettiler. En sonunda da bizi içimizden vurmak, bizi bizim alın tenimizle alınan tankımızla, silahımızla, mermimizle, tankımızla vurmaya kalktılar. Büyüyen ve gelişen Türkiye'yi istemeyenlere maşalık, uşaklık edenler 15 Temmuz'da milletin üzerine kurşun yağdırdılar. Bir şeyi hesaba katmadılar, Türkiye eski Türkiye değil. Türk insanı eski Türk insanı değil. Başkomutanı, Cumhurbaşkanı, Başbakanı, milletvekilleri artık eskisi gibi değil. Vatandaşın hakkını savunmak adına ölümü göze alanlar olduklarını hesaba katmadılar. Milletin kendi iradesine sahip çıkmak için meydanlara, sokaklara çıkabileceğini, tankların önüne yatabileceğini, merminin önüne siper olabileceğini hesaba katmadılar. Hesaba katmadılar ki bu millet iradesine sahip çıktı, 15 Temmuz'dan itibaren onlara da, hainlere de dünyaya da bir ders verdi" diye konuştu.

Bakan Arslan, konuşmasının ardından toplantıdan ayrıldı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@