Ifc Ve Ibrd, 1. İstanbul Ppp Haftası Çerçevesinde Küresel Deneyimlerini Paylaşıyor

İSTABUL(ANKA)- Dünya Bankası Grubu kuruluşları IFC (Uluslararası Finans Kurumu) ve IBRD (Uluslararası İmar ...

Haberler 04.11.2015, 13:45
Ifc Ve Ibrd, 1. İstanbul Ppp Haftası Çerçevesinde Küresel Deneyimlerini Paylaşıyor

İSTABUL(ANKA)- Dünya Bankası Grubu kuruluşları IFC (Uluslararası Finans Kurumu) ve IBRD (Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası), İstanbul’da devam eden “1. İstanbul PPP Haftası” çerçevesinde, gerçekleştirdiği eğitim ve sunumlarla, Kamu-Özel Ortaklığı (PPP) proje ve süreçleri hakkında küresel deneyimlerini paylaşıyor.

Dünya Bankası Grubu’nun özel sektörü destekleyen kuruluşu IFC ile hükümetlerle iş yapan kanadı olarak bilinen IBRD’nin eğitim ve içerik desteği sağladığı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen "İstanbul PPP Haftası", 32 ülkenin PPP alanında üst düzey bürokrat ve yöneticilerinin katılımıyla Boğaziçi Üniversitesi’nde devam ediyor.

“1. İstanbul PPP Haftası” etkinliklerinin ilk ayağını oluşturan eğitim ve grup toplantılarında IFC ve IBRD uzman ve yöneticileri, Dünya Bankası Grubu’nun PPP alanındaki küresel deneyimi, standart ve çıkarımları, ve Türkiye’de sağlık sektöründe deneyimlediği PPP projeleri ve finansman modelleri hakkında eğitim seansları ve sunumlar ile yer alıyor. 5 Kasım’da yapılacak olan İstanbul PPP Zirvesi’nde ise Dünya Bankası Grubu’nun ulaşım ve sağlık alanlarındaki PPP çalışmaları, finansman olanakları ve küresel PPP standartları katılımcılarla paylaşılacak.

Zirve dahilinde ‘PPP Projelerinin Finansmanı’ adlı panelde konuşacak olan IFC Türkiye Ülke Yöneticisi Aisha Williams bugün yaptığı açıklamada şunlara değindi:

“Gerek IFC’nin gerekse IBRD’nin Kamu-Özel Ortaklığı (PPP) süreçleri hakkında tüm dünyadan müthiş bir bilgi birikimi ve deneyimi bulunuyor. DEIK’in bu organizasyonunda deneyimlerimizi 32 ülkenin temsilcileriyle paylaşıyor olmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz. IFC, geçen yıl Türkiye’de sağlık alanında önemli PPP projelerine finansman desteği sağladı. Dünya Bankası, teknik analiz ve danışmanlık alanlarında çalışırken, IFC de proje finansmanı ile destek sağlıyor. IFC olarak, önümüzdeki dönemde özellikle taşımacılık ve belediye altyapı alanlarındaki PPP projelerini değerlendiriyoruz.”

IFC’den yapılan açıklamaya göre, IFC Adana, Ankara ve Kayseri’de kurulan entegre sağlık tesisleri için toplam 145 milyon Euro yatırım gerçekleştirdi ve 215 milyon Euro sendikasyonun diğer finansal kuruluşlardan sağlanmasına öncülük etti. Bu projelerin sağlık alanında yüksek kaliteli hizmetleri yaygınlaştırması ve diğer sektörlerde gerçekleşebilecek PPP projelerine örnek olması bekleniyor.

Kamu Özel Sektör İşbirliği (PPP) olarak adlandırılan model, çeşitli kamu altyapı yatırımlarının uzun dönemli olarak bakım, işletme ve gerekirse yapım hizmetlerinin özel sektör tarafından gerçekleştirilmesi olarak tanımlanıyor.(ANKA)

(TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@