Hukuk Ve Ekonomi Reformlarının Detayları Ortaya Çıkıyor! 81 İlde Ofisler Açılacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önceden açıkladığı hukuk ve ekonomi reformlarının ayrıntıları belli olmaya başladı. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi daha aktif rol üstlenerek her ilde yatırımcılara destek vermek için bilgilendirme ofisi kurulacak.

Hukuk Ve Ekonomi Reformlarının Detayları Ortaya Çıkıyor! 81 İlde Ofisler Açılacak!

Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Adalet Bakanlığı ve Hazine Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ekonomi ve hukuk reformlarının detayları ortaya çıkmaya başladı.

HER SEKTÖR İÇİN YOL HARİTASI ÇIKARILACAK!

Reformlarla beraber uzlaşma, sulh, Uluslararası tahkim gibi çözümlerin kullanımı ile yatırımcıların önündeki çok sayıda engel kaldırılacak. Ayrıca her bir sanayi sektörü için ayrı ayrı yatırım yol haritaları çıkarılacak. Yatırımcılara hukuki güvence açısından çok kapsamlı imkanlar sunulurken izin, onay, ruhsat süreçleri hem hızlı hem de düşük maliyetli olacak. Özel yatırımlar yönelik de hukuki bir düzenleme yapılacak. Yargıda teknolojik imkanlardan yararlanarak hızlı ve sorun çözen bir yargı sistemi yatırımcıların hızlı hareket etmesine olanak tanıyacak.

ŞİRKETLER TAMAMEN DİJİTAL ORTAMDA KURULABİLECEK!

Reformlarla getirilecek bir başka yenilik de yatırımcılar ile kamu kurumları arasındaki anlaşmazlıkların çözümü için devreye girecek olan yatırım ombudsmanı olacak. Lisans ve ruhsat gibi işlemlerin tamamlanması için takvim belirlenecek. Bu takvimde bir sapma meydana gelirse bu durum yatırımcıya gerekçeleri ile izah edilecek. Belediyelerin yatırım izinleri şu anda olduğundan çok daha basit bir hale getirilecek. Yatırımcılardan talep edilen belgeler ve alınan ücretlerde gerçekçi olunacak. Aralık 2022 ile baraber de şirket kuruluş süreçleri tamamen dijital ortamda yapılmaya başlanacak.

YATIRIMCILARA DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLECEK

Yatırımcıların ihtiyacı olan teşviklerden yararlanabilmeleri için esnek bir sistem modeline geçiş yapılacak. Yüksek teknoloji ürünlerinin üretilmesi için teşvik programları devreye sokulacak. Bu süreçte Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi daha aktif bir rol üstlenecek. Yatırımcılara yol gösterecek olan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi aynı zamanda bir danışmanlık hizmeti de vermeye başlayacak. Yatırım teşviklerinin etkinliğinin saha ölçümleri yapılarak teşvik programları yeniden düzenlenecek. Öncelikli sektör yatırımlarında hızlı hareket edilebilmesi için çalışacak olan yabancılara ve ailelerine ikamet ve çalışma izni konusunda kolaylık sağlanacak.

81 İLDE BİLGİLENDİRME OFİSİ AÇILACAK!

Yatırımcılara yönelik yapılacak olan sonndüzenleme ise her ilde bir bilgilendirme ofisinin kurulması olacak. 81 bilgilendirme ofisi açılarak yatırımcıların yatırımlarına dair işlemlerinde hızlı hareket edilmesi konusunda danışmanlık hizmeti verilecek. Yatırımcılar bu bilgilendirme ofislerine giderek devlet destekleri, başvuru işlemleri, izin ve teşvik konularında kapsamlı bilgiler alabilecekler.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@