Hububat Rekoltesi Rekor Kıracak

ANKARA(ANKA) - Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, bu yıl hububat açısından olumlu seyreden hava koşullarına bağlı olarak tüm hububat ürünlerinde bir rekolte artışı gerçekleşeceğine dikkat çekti. İbrahi

Haberler 16.05.2015, 16:18
Hububat Rekoltesi Rekor Kıracak

ANKARA(ANKA) - Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, bu yıl hububat açısından olumlu seyreden hava koşullarına bağlı olarak tüm hububat ürünlerinde bir rekolte artışı gerçekleşeceğine dikkat çekti.

İbrahim Yetkin yaptığı açıklamada, bu yıl hububat açısından olumlu seyreden hava koşullarına bağlı olarak tüm hububat ürünlerinde bir rekolte artışının gerçekleşeceğini belirtti. Buğdayda ise tüm zamanların Türkiye rekorunun kırılmasının beklendiğini bildiren Yetkin, “Geçtiğimiz bahar aylarında bir çok ürünü vuran soğuk, kar yağışı ve don olayları, hububat üzerinde olumsuz bir etki yapmadı. Son günlerde havaların ısınması ise hasat dönemini öne çekti. Buğday hasadı bu ay (Mayıs) sonlarında Çukurova'dan başlayarak yaz ortalarına kadar sürecek” ifadelerini kullandı.

-“ÜRETİMDEKİ BU ARTIŞ BÜYÜK ÖLÇÜDE İKLİM KOŞULLARINA BAĞLI”-

Çukurova bölgesinde her yıl ortalama 2 milyon dekar alana buğdayın ekildiğini ve ortalama 750-800 bin ton civarında ürün elde edildiğini vurgulayan İbrahim Yetkin, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki haftalarda olumsuz bir durum olmazsa bu yıl bu rakamın aşılması bekleniyor. Geçen yıl kuraklık nedeniyle üretimde yüzde 30'a varan düşüşten ötürü büyük zarara uğrayan buğday üreticisi bu durumdan memnun.  Üretimdeki bu artış büyük ölçüde iklim koşullarına bağlı. Her ne kadar yağışlar, birçok bölgede uzun yıllar ortalamasının bir miktar altında kalsa da geçen yıla göre önemli ölçüde artmış bulunuyor.  Buğdayın gelişimi açısından önemli olan Nisan ayındaki yağışlar ülke genelinde 48.6 mm. olarak gerçekleşti. Bu rakam uzun yıllar Türkiye ortalamasının yüzde 17 altında ancak geçen yılın rakamının yüzde 22 üzerinde. Yine Nisan ayı yağışlarına bölgeler itibariyle baktığımızda en düşük yağışların İç Anadolu bölgesinde, en yüksek yağışların ise Marmara bölgesinde gerçekleştiğini görüyoruz. Bu bölgelerimizde kısmi olarak bazı bölgelerde kuraklık ve aşırı yağış nedeniyle buğdayda zarar görüldü. Bu zararlar olmasaydı, ülke rekoltesi daha da yükselebilirdi.

Buğday açısından büyük önem taşıyan Akdeniz Bölgesinde yağışlar normaline göre yüzde 30 civarında düşük kaldı, ancak geçen yıla göre yüzde 46 oranında arttı. Aşırı yağış olmaması bölge açısından yararlı oldu. Mayıs ayında da yağışlar mevsim normallerine yakın ve düzenli seyrediyor. Genel olarak baktığımızda, geçen yılın Ekim ayından bu yana tüm ülkede yağışlarda geçen yıla göre yüzde 69 artış var.  Geçen yıl hububat üretim miktarı bir önceki yıla göre yüzde 12,7 oranında azalarak yaklaşık 32,7 milyon ton olarak gerçekleşmişti.  Bu yıl hububat üretiminde geçen yıla göre yüzde 30-35 arası bir artış bekleniyor. Derneğimizin bölgeler bazında yaptığı araştırmaya göre buğday üretiminin yüzde 15-21 arasında bir artışla 22-23 milyon ton arasında gerçekleşmesi bekleniyor.”

-“TÜRKİYE'NİN BUĞDAY İTHAL ETMESİNE GEREK KALMADI”-

Yetkin açıklamasında, Türkiye'nin buğday tüketiminin 19 milyon ton civarında olduğuna da dikkat çekerek, “2 milyonun üzerindeki mültecinin de nüfusa eklenmesi sonucu tüketimin 20 milyon tonu bulması bekleniyor. Türkiye'nin önümüzdeki yıl üretimi tüketimini rahatlıkla karşılayacak durumda. Bu yıl üretimin de daha kaliteli olduğu görülüyor. Dolayısıyla ithalat gereği kalmıyor. Üretim fazlasına bağlı olarak stoklardaki azalmanın da telafi edilmesi bekleniyor” dedi. (ANKA)

(AR/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@