HSBC 2021 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahminini Değiştirdi!

Türk lirasında meydana gelen pozitif gelişmeler Uluslararası finans kuruluşlarının pozisyonlarını değiştirmesine neden olmaya devam ediyor. Son olarak HSBC, Türk lirasının dolar karşısındaki tahminini değiştirdi. 2021 yıl sonunda dolar kuru kaç TL olacak?

HSBC 2021 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahminini Değiştirdi!

Türk lirasının 2021 yılında güçlü görünüme sahip olmasına devam ediliyor. Bu güçlü görünüm ve dolar kuru karşısında varlık gösterebilme niteliği beraberinde yıl sonu dolar kuru tahminlerinde aşağı yönlü revizyonunu getiriyor.

TÜRK LİRASI GÜÇ KAZANIYOR!

HSBC'nin tecrübeli analistleri tarafından Türk lirasına yönelik yeni bir rapor yayınlandı. Bu rapora göre Türk lirasında pozitif görünümün devam edeceği tahmin edildi. Merkez Bankası'nın sıkı para politikasından olumlu bir şekilde bahsedilirken cari açıktaki düşüşün Türk lirasının görünümüne güç verdiği kaydedildi.

DOLARİZASYON AZALIYOR!

Yerli yatırımcıların dolariszasyon eğilimlerinde meydana gelen yavaşlamaya vurgu yapılırken varlıkların dolar olarak değil Türk lirasında yüksek faiz ile korunmasının daha cazip bir seçenek haline dönüştüğü kaydedildi.

HSBC YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ DEĞİŞTİ!

Yabancıların Türk lirasındaki yükseliş ile beraber kabaran iştahları da dolar kurunun geleceğine dair önemli bir veri olarak paylaşıldı. HSBC analistleri daha önceki raporlarında dolar kurunun 2021 sonunda 7,10 TL olacağını tahmin ettiklerini açıklamışlardı. Bu tahminde de revizyona gidilerek 2021 yıl sonu dolar kuru beklentisinin 6,50 TL'ye düşürüldüğü ifade edildi.

MERKEZ BANKASI REZERV GÜÇLENDİRMESİ YAPABİLİR!

Türk lirasına dair değerlendirme yapılan HSBC'nin ilgili raporunda, “Dolarizasyonun ters yönde hareket etmesi ve gerçekleşen sermaye aktarımları Merkez Bankası'nın eksik olduğu rezervlerini güçlendirmesi için imkan sunabilir. Bize göre şeffaf bir şekilde gerçekleştirilecek döviz alımı Türk lirası aleyhinde bir sonuç ortaya çıkarmaz.” denildi.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@