Hizmet Sektörü Güven Endeksi Yüzde 2.3 Azaldı

ANKARA(ANKA) - Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2.3 oranı...

Haberler 22.09.2015, 10:15
Hizmet Sektörü Güven Endeksi Yüzde 2.3 Azaldı

ANKARA(ANKA) - Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2.3 oranında azalarak Ağustos ayında 99.99 iken, Eylül ayında 97.67 değerine düştü. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 2.2, yüzde 2.8 ve yüzde 2 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayı Sektörel Güven Endekslerini açıkladı.  Buna göre, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2.3 azaldı. Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Ağustos ayında 99.99 iken, Eylül ayında 97.67 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış; son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini ve “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ile gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; iş durumu, hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 2.2, yüzde 2.8 ve yüzde 2 azaldı.

-PERAKENDE TİCARET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 4.6 AZALDI-

Perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 4.6 azaldı. Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Eylül ayında 96.27 değerine geriledi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu gerileme; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların" arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. “Mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 9.3 ve yüzde 8.9 azalırken, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 4.4 arttı.

-İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 2.1 AZALDI-

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 82.10 iken, Eylül ayında 80.37 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu düşüş; gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının azalmasından kaynaklandı. “Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin” mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 3.7 azalırken, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 0.4 arttı. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@