Hizmet Sektörü Güven Endeksi Yüzde 1.4 Arttı

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Haziran ayında 99.34 iken, Temmuz ayında 100.69 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1.4 artış gösterdi.

Haberler 27.07.2015, 12:52
Hizmet Sektörü Güven Endeksi Yüzde 1.4 Arttı

ANKARA(ANKA) - Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Haziran ayında 99.34 iken, Temmuz ayında 100.69 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1.4 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayı Sektörel Güven Endekslerini açıkladı. Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Haziran ayında 99.34 iken, Temmuz ayında 100.69 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış; gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde “iş durumunun” kötüleştiğini ve son üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” azaldığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 4.9 artarken, iş durumu ve hizmetlere olan talep endeksleri sırasıyla yüzde 1.1 ve yüzde 0.3 azaldı.

-PERAKENDE TİCARET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 0.7 ARTTI-

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Temmuz ayında 104,45 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu artış, “mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların" azaldığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 1.7 ve yüzde 5.1 artarken, iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 5.1 azaldı.

-İNŞAAT SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 2.8 AZALDI-

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 84.71 iken, Temmuz ayında 82.33 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış; “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” azalış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 4.4 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 1.7 azaldı. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@