Hisse Senedi Nedir, Nasıl Alınır Nasıl Satılır?

Hisse senedi almak ve satmak günümüz dünyasında en sık tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Peki, hisse senedi nedir, hisse senedi nasıl alınır ve nasıl satılır?

Hisse Senedi Nedir, Nasıl Alınır Nasıl Satılır?

Hisse senedi nasıl alınır ve nasıl satılır sorusunun yanıtını vermeden önce hisse senedinin ne olduğunu tanımlamak gerekmektedir. Hisse senedi, en basit tanımı ile; bir şirketin anaparasının eşdeğer parçalarından biri olarak bilinmektedir. Günümüz dünyasında pek çok bireyin yatırım yapmak amacı ile hisse senedi almakta olduğu bilinmektedir. Ayrıca şirketlerin büyük çoğunluğu zaman zaman hisse senedi satış işlemi gerçekleştirmektedir. 

Hisse senedi almak, yapılan işlemin içeriğine göre oldukça karlı işlemler arasında yer almaktadır. Ayrıca bu işlem oldukça uzun süredir yapılan yatırım işlemleri arasındadır. Bugüne kadar binlerce kişi hisse senedi alarak şirketlere ortak olmuş ve oldukça önemli kazançlar elde etmiştir. Ancak bazı yatırımcıların ise hissesini satın aldığı şirket batmış ve bu durum da kişinin maddi ve manevi anlamda zarar görmesine neden olmuştur. Dolayısı ile bu süreçte dikkatli olmak kişinin yararına olacaktır. 

Hisse Senedi Alım Ve Satım

Hisse senedi alma işlemi, birden fazla yöntem ile gerçekleşmektedir. Bunlardan biri ve en çok tercih edileni, bir şirketin hisselerini satışa çıkartması durumunda gerçekleşir. Eğer bir şirket büyümek adına ya da batmaktan kurtulmak adına hisselerinin bir kısmını satışa çıkartabilir. Bu durumda yatırımcı olmak isteyen bireyler bahsi geçen hisseleri satın almak adına tekliflerini iletirler ve neticede şirket ile yatırımcılardan biri anlaşmaya varır. Yapıla anlaşma gereğince yatırımcı şirketin hissedarlarından biri olur ve sürece birlikte hareket edere devam ederler. 

Hisse senedi satışı gerçekleştirmek de hisse senedi alma işlemine benzemektedir. Bilindiği gibi şirketler ya bir kişiye ya da birden fazla kişiye aittir. Kişi veya kişiler, bir şirketteki hisselerini satışa çıkartabilir. Eğer hisselerini satın alacak birini bulursa ve aralarında anlaşabilirlerse, bu durumda kişi şirket hisselerini yatırımcıya satar ve şirket ile ilişiği kesilir. 

Hisse satın almak için yapılan işlemlerden biri de hisse senedi hesabı açmaktır. Doğrudan bir şirketi tercih etmek adına borsadan hesap açabilir ve forex piyasasına dahil olmak için aracı kuruma emir verilebilir. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@