Hedef, Yıl Sonuna Kadar 350 Bin Ton Üretim Yapmak

ANKARA (ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğ...

Hedef, Yıl Sonuna Kadar 350 Bin Ton Üretim Yapmak

ANKARA (ANKA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) odun dışı orman ürünlerinin üretim miktarını ve gelirini her geçen gün artırıyor. Bu kapsamda OGM’nin 2015 yılı sonundaki hedefi, 350 bin ton odun dışı orman üretimi yapmak olarak belirlendi.

-TÜRKİYE, AVRUPA KITASININ BİTKİ BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİĞİNE TEK BAŞINA SAHİP-

3 bin 649’ü endemik, 11 bin 466 tabii bitki türü bulunan ülkemiz özellikle bitki biyolojik çeşitliliği açısından yüzde 32 endemizm oranıyla dünyada önemli bir yere sahip bulunuyor. Bu bakımdan bütün Avrupa kıtasının sahip olduğu bitki biyolojik çeşitliliğine tek başına sahip olan Türkiye’nin ormanları karasal ekosistem biyolojik çeşitliliğinin yüzde 75’ine ev sahipliği yapıyor.

OGM’nin asli görevlerinden birisinin ormanlarımızın sağladığı odun hammaddesi dışındaki ürün ve hizmetleri sürdürülebilir faydalanma ilkeleri çerçevesinde halkın hizmetine sunmak olduğunu vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise “Ormanlarımızda odun dışı ürünler olarak bilinen defne, ıhlamur, kekik, kestane, adaçayı, çiçek soğanları, mantar vb. bitkilerin varlığını en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu alanda gerçekleştirdiğimiz üretim ve ekonomik katkı artan bir ivmeyle devam ediyor” ifadelerini kullandı.

-1 MİLYON TONDAN FAZLA ORMAN ÜRÜNÜN ENVANTERİ ÇIKARILDI-

2014 yıl sonu itibariyle 187 farklı türde 1.186.518 hektar ormanlık alanda 1.057.448 ton odun dışı orman ürününün envanter ve planlamasının yapılarak planlı üretime konu edildiğini belirten Veysel Eroğlu şöyle devam etti:

“Bu envanter çalışmaları neticesinde ülkemizde 298.950 ton defne, 40.370 ton kestane 40.088 ton fıstıkçamının olduğu tespit edildi. Bu sonuçları planlı bir çalışma ile üretime çevirerek ülke ekonomisine ve orman köylümüze katkı sağlayacağız.”

-EKONOMİK ANLAMDA ÇOK BÜYÜK BİR PASTA VAR-

Türkiye ormanlarının odun dışı orman ürünleri bakımından çok zengin olduğunu ve bu zenginliğin en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Eroğlu “Dünyada bu alanda ekonomik anlamda çok büyük bir pasta var ve bu pastadan en büyük payı Çin alıyor. Türkiye olarak biz son yıllarda bu konuda bir çıkış yakaladık ancak bunu yeterli görmüyoruz. Her yıl hedeflerimizi biraz daha yükselterek, pastadan almamız gereken payı artırmak için var gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.

-2015’TE HEDEF 350 BİN TON ÜRETİM YAPMAK-

Odun dışı orman ürünleri ile orman kaynaklarında yeni bir farkındalık oluştuğunu ifade eden Eroğlu “Biz de üretimlerimizi her geçen gün artırıyoruz. 2014 yılı odun dışı orman üretim hedefini 300 bin ton olarak programlamıştık. Ancak bu hedefi aşarak 306 bin ton üretim gerçekleştirdik. 2015 yılında ise 350 bin ton üretim yapmayı hedefliyoruz” dedi.

-ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ ORMAN KÖYLÜSÜNE KAZANÇ KAPISI OLDU-

Odun dışı orman ürünleri ile orman köylüsüne kazanç kapısı açıldığını da vurgulayan Eroğlu “Odun dışı orman ürünleriyle hem milli ekonominin ihtiyacı olan ham maddeyi karşılıyoruz hem de ihraç yoluyla döviz girdisi sağlıyoruz. Bu çerçevede 2014 yılında odun dışı ürünlerin ülke ekonomisine katkısı 635 milyon TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde orman köylümüze ise 168 milyon TL destek sağlandı” diye konuştu.

2014 yılında ihracatı yapılan bazı odun dışı orman ürünlerine de değinen Eroğlu  “Kekikte 15 bin 490 tona karşılık 131 milyon TL, kestanede 11 bin 480 tona karşılık 90 milyon TL, defnede 12 bin 255 tona karşılık 78 milyon TL ve çam fıstığında ise 425 tona karşılık 48 milyon TL ihracat yapıldığını sözlerine ekledi. (ANKA)

(HM/ÖZK)

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.