Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Kripto Para Birimlerine Yönelik Açıklama!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto paralar ile ilgili olarak dünyada var olan kaygıyı yaşadıklarını, konuyla ilgili global gelişmeleri ve aynı anda ülkedeki durumu da takip ettiklerini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Kripto Para Birimlerine Yönelik Açıklama!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto piyasası ile ilgili olan gelişmelerin ve Türkiye’deki durumun yakından takipte olduğunu ifade etti. Bakanlık tarafından kripto paralara yönelik bir yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada ise kripto paraların dünya genelinde yarattığı kaygının paylaşıldığı belirtildi.Açıklamada Yer alan İfadelerYazılı açıklama kapsamında, ‘’ Konuya ilişkin gelişmeler ve ülkemizde yaşanan durum, Bakanlığımız tarafından da yakından takip edilmektedir. Bu konu hakkında Bakan Yardımcımızın liderliğinde Merkez Bankası, BDDK, SPK ve diğer kurumlar ile işbirliği halinde çalışma yürütülüyor.’’ ifadelerine yer verildi.

Kripto para birimlerine ve yatırımlarına ilişkin yaklaşımlar her ülkede farklı şekilleniyor. ABD ve Türkiye bu konu çerçevesinde kripto para birimlerine ilişkin mesafeli duruşları ile ön plana çıkıyorlar. Geçtiğimiz haftalarda ABD tarafında Yellen, özellikle Bitcoin’i ele alarak bir açıklama gerçekleştirmişti.Açıklaması kapsamında ise BTC’nin yüksek oynaklık içeren bir kripto para olduğunu yatırımcıların bu konuda uyarılması gerektiğini belirtmişti. Diğer yandan özellikle BTC’nin işlevsiz bulduğunu ve merkeziyetsiz olmasına, bir kurum tarafından denetlenmemesine bağlı olarak yasal olmayan işlemlerin gerçekleştirilmesi için elverişli bir kripto para birimi olduğunu belirtmiştir.Diğer Dünya Ülkelerinde DurumTürkiye’de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gelen yazılı açıklamada ise kripto para birimlerinin geneline mesafeli bir duruş olduğu ortaya çıktı. Türkiye tarafında da kripto paranın dünya genelinde yarattığı kaygıya ve illegal işlemler için sunduğu ortama karşı kaygı duyulduğu ifade ediliyor.

Tüm bunların yanında belirli ülkeler ise kripto para birimleri için sert bir yaklaşımı ön plana almıyorlar. 2021 yılında Estonya ise kripto parayı destekleyen ülkeler arasında yer alarak, onları bankacılık ve sağlık sektöründe ödeme sistemlerinde kullanıma almıştır. Avustralya ise kripto para birimlerini yasal olmayan bir varlık olarak görmediğini ifade eden ve posta sistemlerini Blockchain teknolojisi ile geliştirmeye başlayan ülkeler arasındadır.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@