Hayvancılığı Geliştirmek İçin Alınan Damızlıklar Pirzola Olacaktı!

ANKARA(ANKA) – Türkiye’de hayvancılığın geliştirilmesi için satın alınan damızlık hayvanlar kasaplık olmaktan son dakikada kurtarıldı.

Haberler 22.11.2015, 12:20
Hayvancılığı Geliştirmek İçin Alınan Damızlıklar Pirzola Olacaktı!

Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nden yapılan açıklamaya göre birlik, vatandaşın elinde ıslah projesi kapsamında damızlık olarak seçilen teke ve koç adaylarını satın alarak kasaplık olmak kurtardı.

Türkiye’de damızlık bilincinin yeteri kadar gelişmemesi nedeniyle her yıl binlerce damızlık kalitesindeki küçükbaş hayvan kesime giderken, Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Ankara’nın damızlık ihtiyacının karşılanması ve gen kaynağının korunması için yürütülen halk elinde ıslah projesi kapsamında damızlık olarak seçilen koç ve teke adaylarını satın alarak kesilmesinin önüne geçti.

5’i Ankara Keçisi, 2 ‘si Anadolu Merinosu ve 1’i Akkaraman koyunu olarak 3 ayrı ırkta toplam 8 halk elinde ıslah projesi yürüttüklerini belirten Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç, birlik olarak proje kapsamında damızlık vasfı bulunan koç ve teke adaylarını satın aldıklarını söyledi.

Yetiştiricilerin damızlık konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı için her yıl çok sayıda damızlık vasfı bulunan küçükbaş hayvanın kesime gittiğini ve ülke olarak önemli bir kayıpla karşı karşıya olunduğuna dikkat çeken Başkan Kılınç şu açıklamayı yaptı:

“Halk elinde ıslah projeleri ile bir yandan ülkenin küçükbaş hayvan gen kaynakları korunup geliştirilirken diğer yandan da ülkenin damızlık ihtiyacı karşılanıyor. Bu projelerde elde edilen damızlık koç ve teke materyalleri talep olmadığı için maalesef kesime gidiyor. Küçükbaş hayvan sürülerinde kaliteyi ve verimi artıracak damızlık materyallerinin Ankara’da hayvancılığa kazandırılması için birlik olarak proje kapsamında birinci derece damızlık olarak seçilen ve satılamayan koç ve teke adaylarını satın aldık.”

2016 yılında damızlık materyal olarak bu koç ve tekelerin seçilmesini teşvik edeceklerini ifade eden Kılınç “Büyükşehir Belediyesi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Ufak bir katkı payı ile yetiştiricilere hibe olarak dağıtımı yapılabilir. Bu teke ve koçlar sayesinde Ankara’daki sürülerin gen kalitesi ve verimi artacak, hem yetiştirici hem de ülke ekonomisi kazanacak” şeklinde konuştu. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@