Harcamaların Yarısından Fazlasını Konut, Gıda Ve Ulaştırma Oluşturdu

Türkiye genelinde hanelerin yaptığı toplam harcama içinde en yüksek pay yüzde 24.8 oranıyla konut ve kira harcamalarına ait oldu.

Haberler 18.08.2015, 12:30
Harcamaların Yarısından Fazlasını Konut, Gıda Ve Ulaştırma Oluşturdu

ANKARA(ANKA) - Türkiye genelinde hanelerin yaptığı toplam harcama içinde en yüksek pay yüzde 24.8 oranıyla konut ve kira harcamalarına ait oldu. Hanehalkı harcamalarının yüzde 62.3’ü konut, gıda ve ulaştırmadan oluştu.

Türkiye İstatistiktik Kurumu (TÜİK), 2014 yılı Hanehalkı Bütçe Araştırma sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Hanehalkı başına aylık ortalama tüketim harcaması 2 bin 848 TL olup, Türkiye genelinde hanelerin yaptığı toplam harcama içinde en yüksek pay yüzde 24.8 oranıyla konut ve kira harcamalarına ait oldu. Gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 19.7 oranı ile ikinci sırayı alırken, en düşük payı yüzde 2.1 oranıyla sağlık harcamaları aldı. Hanehalkı harcamalarının yüzde 62.3’ü konut, gıda ve ulaştırmadan oluştu.

En düşük gelirli konuta, en yüksek gelirli ulaştırmaya daha fazla pay ayırdı. Haneler, gelirine göre sıralandığında en düşük gelirli haneler ile en yüksek gelirli hanelerin tüketim yapıları arasındaki değişkenlik göze çarptı. Bu değişkenliğin en çok gözlendiği gruplar gıda ve alkolsüz içecekler, ulaştırma ile konut ve kira harcamaları oldu.

En düşük yüzde 20’lik gelir grubunda yer alan hanelerin toplam harcaması içinde gıdanın payı yüzde 28.8 iken, en yüksek yüzde 20’lik gruptaki hanelerde bu oran yüzde 15.1 olarak gerçekleşti.

Konut ve kira harcamalarının toplam harcama içerisindeki payı en düşük yüzde 20’lik gelir grubunda yüzde 32.8 iken en yüksek yüzde 20’lik grupta yüzde 21.6 olarak gerçekleşti. Hanelerin ulaştırma harcamasına ayırdığı pay ise en düşük yüzde 20’lik gelir grubunda yüzde 8.8 iken en yüksek yüzde 20’lik grupta yüzde 21.9 oldu. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@