Hangi Durumlarda SGK Fizik Tedavi Masraflarını Karşılar?

SGK fizik tedavi masraflarını belirli şartlar dâhilinde karşılamaktadır. Bu şartları yerine getiren her kişi fizik tedaviden ücretsiz olarak yararlanabilme hakkında sahiptir.

Hangi Durumlarda SGK Fizik Tedavi Masraflarını Karşılar?

Birçok kişi yaşadığı rahatsızlıklardan dolayı fizik tedavi görmektedir. Bu kişilerin merak ettikleri soruların başında SGK fizik tedavi masraflarını karşılıyor mu sorusu vardır. Gerekli şartların sağlanması durumunda SGK fizik tedavi masraflarını karşılamaktadır. Burada karşılanan belirli bir ücret limiti bulunmaktadır. Aynı zamanda hastanın durumu da burada belirleyici olan unsurdur. Hastanın hastalık durumuna göre, alacağı seansa göre rapor yenilenmesi de söz konusu olabilir.

SGK’nın Fizik Tedavi Masraflarını Karşılama Şartları

SGK belirli şartlar oluşması durumunda fizik tedavi masraflarını karşılamaktadır. Bu şartların eksiksiz olarak yerine getirilmesi, son derece önemlidir. Şartların yerine getirilmesi durumunda masrafların karşılanmaması için herhangi bir engel bulunmamaktadır. SGK’nın fizik tedavi masraflarını karşılama şartları şunlardır;

  • Öncelikle tedavinin 30 seansa kadar verilmesi şartı bulunmaktadır. Bölge kontrolüne tabi olmaması durumunda ise 30 seans aranmaz.
  • Eğer seans sayısı 60’ı geçiyorsa burada rapor süresine bakılmaktadır. Eğer doktor raporu yenilerse hasta fizik tedaviden yararlanmaya devam edebilir.
  • Fizik tedavi alacak olan hasta, raporu düzenlendikten sonra en az 15 gün içinde mutlaka tedaviye başlamış olmalıdır.

Hangi Durumlarda SGK Fizik Tedavi Masraflarını Karşılar?

Fizik tedavinin SGK tarafından karşılanması için gerekli şartlar bulunmaktadır. Öncelikle fizik tedaviden yararlanacak olan hastanın raporu olması şartı vardır. Kişi bireysel olarak böyle bir talepte bulunmuşsa SGK tarafından masrafları karşılanmayacaktır. Kişinin engel durumu varsa ve fizik tedavi görmesi gerekiyorsa, raporun süresi sürekli olarak ayarlanmalıdır. Bu tip durumlarda da SGK ömür boyu fizik tedavi masraflarını karşılayacaktır.

SGK’nın masrafları karşılayabilmesi için kişi bir gün içinde en fazla tek seans fizik tedavi görmelidir. Eğer fizik tedavi göreceği vücut bölgesi bir bölgeyse bir yıl içinde 30 seans karşılanır. Vücut bölgesi birden fazlaysa bu durumda 60 seans SGK tarafından karşılanacaktır. Hastanın 5 kere üst üste fizik tedaviye gitmemesi durumunda rapor iptal olacağından SGK fizik tedavi masraflarını karşılamayacaktır.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@