Hangi Durumlarda Dava Açmadan SGK’ya Başvurulur?

Mahkemede dava açma durumuna başvurulmadan önce SGK’ya başvurulması gereken durumlar 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu’nda belirtilmiştir.

Hangi Durumlarda Dava Açmadan SGK’ya Başvurulur?

Günümüzde birçok insan hak ve özgürlükler konusunda eskiye göre daha bilinçlidir. Herhangi bir hakkımız elimizden alınır veya gasp edilme durumu olursa, kanunlar bu konuda başvurabileceğimiz belli başlı yollar oluşturmuştur. Bu yollardan biri ise dava açmaktır. Dava açmak, yanlışı ortaya çıkarmak konusunda veya hakkımızı arama konusunda resmi kurumlara başvurarak sorunu bildirebilme hakkı sağlamaktadır.

18 yaşını doldurmuş her bireyin dava açabilme hakkı vardır. Bir dilekçe yardımıyla dava açılmaktadır. Bu dilekçe mahkemeye verilme zorunluluğu taşımaktadır. Çok basit bir işlem gibi dursa da ciddi sorunlara yer açmaktadır. Bu yüzden iyice bilgi sahibi olarak başvuru yapılması gerekilmektedir.

Bazı konularda dava açıp resmi kurumları meşgul etmemek gerekir. Dava açmadan da halledilebilir konular vardır. Zaten gereksiz yere resmi kurumları meşgul etmekte bir suçtur. Bazı durumlarda dava açılır, mahkeme görmeden sorun çözülebilir. Hatta bazı konular ise dava açılmadan da başvurabileceğiniz kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlardan yardım alarak sorun çözülebilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olmuş veya hala çalışıyor olan kişiler, dava açmadan önce çalıştıkları SGK’ye başvurmaları gerekmektedir. Bu zorunlu olan kanun 7036 sayılı kanunla belirlenmiştir. Bu kişiler mahkeme yoluna girmeden önce SGK’ye başvurmaları gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanları veya emekli olanları çıkan sorunları çözebilmek, oluşan belirsizlikleri ortadan kaldırmak, çeşitli haklarını savunup dava açabilmek için mahkemeden önce kuruma başvuru yapmaları gerekiyor.

7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu’nda ortaya konulmuş durumlar vardır. Anayasa da bulunan bir diğer 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile birlikte olan sosyal güvenlik il ilgili sorunlarda Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru şarttır. Bir durumla karşı karşıya kalarak başvuru yaptıysanız size 2 ay (60 gün) içerisinde cevap verilmesi gerekiyor.

Kurumun başvuru yaptığınız dilekçeyi değerlendirmeye almaktadır. Kuruma karşı açılan davalarda istenilen şeylerin kabul edilmesi veya reddedilmesi gerekir. Geri dönüş yapılmaz ise başvuru geçersiz sayılacaktır. Siz de bu durumda mahkemeye başvurabilirsiniz. Hakkınızı mahkeme yoluyla arayabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@