Hanelerin Yüzde 64'ü Çekirdek Aileden Oluşuyor

ANKARA(ANKA) - Hanehalkı Bütçe Anketi 2014 yılı verilerine göre, hanehalklarının yüzde 64&...

Haberler 15.10.2015, 11:40
Hanelerin Yüzde 64'ü Çekirdek Aileden Oluşuyor

ANKARA(ANKA) - Hanehalkı Bütçe Anketi 2014 yılı verilerine göre, hanehalklarının yüzde 64’ü anne, baba ve çocuklardan oluşan çekirdek aileden oluşuyor.

Hanehalkı Bütçe Anketi 2014 yılı verilerine göre, hanehalklarının yüzde 64’ü anne, baba ve çocuklardan oluşan çekirdek aile, yüzde 15.4’ü ataerkil veya geniş aile, yüzde 19.2’si tek yetişkin içeren hane ve yüzde 1.4’ü ise işçi veya öğrenci evi gibi bir arada yaşayan kişilerden oluşan hane yapısında oldu.  Tam çekirdek aileyi tanımlayan 2 çocuklu hane oranı yüzde 18.4 olarak gerçekleşti.

-HANEHALKI YAPISINA GÖRE HARCAMA KALIPLARI DEĞİŞİYOR-

Türkiye genelinde konuta ayrılan harcama payı yüzde 24.8 iken tek yetişkinden oluşan hanelerde bu oran yüzde 35.4 ile  en yüksek düzeyde gerçekleşti. Gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına en fazla payı yüzde 23.6 oranıyla ataerkil ve geniş aileler, en düşük payı ise yüzde 12.9 ile bir arada yaşayan kişilerden oluşan haneler ayırdı. Bir arada yaşayan kişilerin oluşturduğu hanelerin ulaştırma, lokanta ve otel, eğitim, giyim-ayakkabı ve haberleşme harcamasına ayırdığı pay diğer hanelerden daha yüksek oldu.

Hanehalkı yapısına göre harcama dağılımında en önemli fark eğitim, ulaştırma ve ev eşyası gruplarında görüldü. Eğitim grubunda en yüksek harcama oranı yüzde 6.6 ile bir arada yaşayan kişilere ait iken, en düşük harcama oranı yüzde 0.8 ile çocuksuz çiftlerde görüldü. Ulaştırma harcaması, bir arada yaşayan hanelerde toplam harcamanın yüzde 22.1’ini, tek yetişkinlerde ise yüzde 10.3’ünü oluşturdu. Ev eşyalarında ise en yüksek harcama oranı yüzde 8.1 ile çocuksuz çiftlere, en düşük harcama oranı da yüzde 3.8 ile bir arada yaşayan kişilerden oluşan hanelere ait oldu. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@