Hanelerin Yaklaşık Yarısında Tek Kişi Çalışıyor

ANKARA(ANKA) - Dört kişilik hanelerde toplam harcama içindeki payı en yüksek gruplar; “konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar”, “gıda ve alkolsüz içecekler” ile “ulaştırma” olarak sıralanırken, “sağlık” ile “eğlence ve kü

Haberler 07.05.2015, 16:01
Hanelerin Yaklaşık Yarısında Tek Kişi Çalışıyor

ANKARA(ANKA) - Dört kişilik hanelerde toplam harcama içindeki payı en yüksek gruplar; “konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar”, “gıda ve alkolsüz içecekler” ile “ulaştırma” olarak sıralanırken, “sağlık” ile “eğlence ve kültür”, toplam harcama içindeki payı en düşük gruplar oldu.

Hanehalkı Bütçe Araştırması 2013 yılı sonuçlarına göre; hanelerin yüzde 44.1’ini tek kişinin çalıştığı haneler oluştururken, bu hanelerin toplam harcamadan aldıkları pay yüzde 42.9 oldu.

İki çalışan ferdin bulunduğu hanelerin toplam içindeki oranı yüzde 28.1 iken, bu hanelerin toplam harcamadan aldığı pay yüzde 33.1 olarak gerçekleşti. Üç ve daha fazla çalışan ferdin olduğu haneler toplam hanelerin yüzde 10.4’ünü temsil ederken, bu hanelerin toplam harcamalar içindeki payı yüzde 11.9 oldu.

-DÖRT KİŞİLİK HANELERDE ÇALIŞAN FERT SAYISI HARCAMALARIN DAĞILIMINA ETKİ EDİYOR-

Araştırma sonuçlarına göre, ülkemizde 2013 yılında ortalama hanehalkı büyüklüğü 3.6 olarak tahmin edildi. Bu çerçevede dört kişilik hanehalkı temelinde çalışan sayısına göre harcama türleri incelendiğinde; çalışan ferdin olmadığı hanelerin özellikle zorunlu harcamalar olarak nitelendirilen gıda ve konut harcamalarına daha çok pay ayırdığı görüldü.

Türkiye genelindeki harcamaların dağılımına paralel olarak; dört kişilik hanelerde de toplam harcama içindeki payı en yüksek gruplar; “konut, su, elektrik, gaz ve diğeryakıtlar”, “gıda ve alkolsüz içecekler” ile “ulaştırma” olarak sıralanırken, “sağlık” ile “eğlence ve kültür”, toplam harcama içinde payı en düşük grupları oldu. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@