Hakan Ateş: İkinci Yarıda Daha Değerli Tl, Daha Düşük Faiz Bekliyoruz

BERLİN-(ANKA)- DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, makro ekonomik göstergelerin olumlu olduğunu, yılın ikinci yarısında bu olumlu görünümün faiz ve kurlara yansıyacağını belirterek, “TL bu dönemde biraz fazla değer kaybetti. Y

Haberler 01.04.2015, 08:13
Hakan Ateş: İkinci Yarıda Daha Değerli Tl, Daha Düşük Faiz Bekliyoruz

BERLİN-(ANKA)- DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, makro ekonomik göstergelerin olumlu olduğunu, yılın ikinci yarısında bu olumlu görünümün faiz ve kurlara yansıyacağını belirterek, “TL bu dönemde biraz fazla değer kaybetti. Yılın ikinci yarısında TL’nin daha değerli hale geleceğini, faizlerde düşme olacağını düşünüyorum. Türkiye’nin yatırım yapılabilir notu olumlu olduğu sürece bankalar dış borçlanmada sorun yaşamaz” dedi. Ateş, bu yıl seçim yılı olmasına karşın yüzde 3’ler düzeyinde gerçekleşecek bir ekonomik büyümenin iyi bir performans olacağını  söyledi.

Denizbank’ın ana sponsoru olduğu CEV DenizBank Voleybol Erkekler Şampiyonlar Ligi dolayısıyla Berlin’de bir basın toplantısı düzenleyen Hakan Ateş, “Türk voleybolunun dünyada markalaşması adına hayata geçirdiğimiz bu önemli spor olayında ikinci sezonu idrak etmenin gururu içindeyiz. Dörtlü Finaller kapsamında, dünya sporunun kalbinin attığı bir noktada, Berlin’de büyük bir heyecana tanık olduk. Bundan sonra da sosyal sorumluluk anlayışımız çerçevesinde önemli yer tutan spor yatırımlarımızı taçlandırmaya, Türk sporu ve sporcusunun gelişimine katkıda bulunmak üzere çalışmaya devam edeceğiz”dedi.Ateş, CEV sponsorluğunun Denizbank’ın marka değerine ve Avrupa’da bilinirliğine önemli bir katkı yaptığını ifade etti.

-"DÜNYADA EN SIKI DENETLENEN KURUMLAR BANKALAR,BİZ DENETLENMEKTEN MEMNUNUZ"-

Toplantının ardından basın mesuplarının bankacılık sektörü ile ilgili soruları yanıtlayan Ateş,2008 krizindan sonra tüm dünyada bankaların sıkı bir denetime tabi tutulduklarını, Türkiye’de ise bankaların ise 2001 krizinden bu yana iyi denetlendiğini ve getirilen yaptırım ve tedbirleri sıkı sıkıya uyguladığını belirten Hakan Ateş, “2008’deki küresel krizden  sonra dünyada en büyüğünden en küçüğüne amiyane tabirle dayak yemeyen banka yoktur” dedi.

Ateş ,Türk bankacılık sisteminin bütün OECD ülkeleri ile kıyaslandığında çap olarak çok büyük olmadığını ve toplam sermaye büyüklüğünün  235 milyar TL civarında olduğunu belirterek şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye’de bankacılık sektörü gelişmiş ülkelerle karşılaştırdığımızda çok fazla büyük olmamakla birlikte mali bünyesi en kuvvetli sektörlerden biridir.Tabi ki bu durumun önemli kriterleri var.Bankalar karlı büyüyor mu,likidite ve sermaye rasyoları yerinde mi, yasalara uygun denetleniyor mu? Dünyada en fazla düzenlemenin yapıldığı sektörlerin başında bankacılık geliyor. Dünyada sektör çok sıkboğaz edildi. Bu bizim için ne kadar gerçerli ise, küresel anlamda bankacılık sektörü için de geçerlidir. Hatta bütün gittiğimiz uluslararası toplantılarda, banka olmayan kuruluşların finansal faaliyetleri giderek büyüttüğü tartışılıyor. Bu kuruluşlar private equity, venture capital, hedge fund olarak faaliyet gösteriyor. Ve bu kurumlar  bankalara göre çok daha az denetleniyor. Hatta bize kıyasla nerdeyse hiç denetlenmiyor. Dünyada bankalar artık denetlenmekten kımıldayamaz hale geldi. Biz denetlenmekten memnunuz.Yaptığımız faaliyetlerin bir dış göz tarafından denetlenmesinin yararına da inanıyoruz.Basel III kriterleri 2019 yılında yürürlüğe girecek ama biz bu kriterleri çoktandır uyguluyoruz." Ateş, BDDK’ye verdikleri önemi esprili bir dille ifade ederek” Denzibank’ın yeni genel müdürlük binasında en iyi odayı BDDK’ya tahsis ettik” dedi.

-"DENİZBANK’IN SBERBANK’A KATKISI ORANSAL OLARAK BÜYÜYOR”-

Hakan Ateş, DenizBank’ın  yurt dışında özellikle  Almanya ve Avusturya'da büyüme stratejisinin  Sberbank’ın bir  tercihi olup olmadığına ilişkin bir soruyu yanıtlarken "Bizim şu andaki iştiraklerimiz DenizBank’a ait bulunuyor. Bu varlıklar, Sberbank ya da Dexia değil, Zorlu döneminde alındı. Bütün her şeyin sahibi DenizBank, başka hiçbir iştirak yok. Denizbank bir anlamda bir hub durumunda. Biz kendi büyüme planlarımızı yönetim kuruluna götürüyoruz. Ordan aldığımız bütçe onayları çerçevesinde bu planlarımızı icra ediyoruz. Şimdiye kadar hiçbir hissedardan bu anlamda  bir yönlendirme olmadı" dedi.

DenizBank'ın Sberbank Grubu içinde oransal olarak katkısının artmakta olduğuna değinen Ateş, "DenizBank'ın yıllık karı son 3 yılda iştirakleri ile birlikte 1,2 milyar TL civarında. Sberbank ise 10-12 milyar dolar civarında yıllık karı olan bir banka. Yüzde 50’si halka açık durumda. Bu yıl rublede yaşanan devalüasyon ve  uygulanan yaptırımlar nedeniyle karda belli bir düşme bekleniyor. Bu çerçevede DenizBank olarak Sberbank'ın uluslararası networkuna katkımız oransal şekilde büyüyor. Rusya ekonomisinde Ukrayna olayları nedeniyle bir daralma olabilecek gibi görünüyor. Biz DenizBank olarak büyümemizi sürdürüyoruz.Bu iki yönlü etki nedeniyle Denizbank’ın Gruba katkısı da büyüyor" değerlendirmesini yaptı.

-"SERMAYEDARLARIMIZ TEMETTÜ ALMIYOR VE ÜSTÜNE  DE YATIRIM YAPIYOR”-

Hakan Ateş, kuruluşundan bu yana genel müdürlüğünü yürüttüğü Denizbank’ta sahiplik değişmesine rağmen sermayedarların yatırım yapmaya ve yeni sermaye desteği sağlamaya devam ettiklerini vurgulayarak  şunları söyledi: “18 yıldır DenizBank'ın Genel Müdürlüğünü yapıyorum. Şimdiye kadar bankanın sırasıyla sermayedarı konumunda bulunan ne Zorlu Holding ne Dexia'ya ne de Sberbank'a 1 lira temettü dağıtmadık.Bu Zorlu döneminden beri  gelen bir süreç. Büyümek için bırakın karları bankada bırakmayı, üstüne sermayedarlar kaynak getiriyor.Örneğin Sberbank 1 milyar 200 milyon dolar birinci kuşak, 550 milyon dolar da ikinci kuşak yatırım yaptı. Son 5 yılda hiçbir yabancı banka 1 lira temettü ödemesi yapmadı.BDDK’nın da bu konuda tavsiye kararı var. Bankaların değeri artıyor, Türkiye'de bankacılık gelişme potansiyeli olan bir sektör. Bu kadar vergiye, ezaya cefaya rağmen yapmaya değer bir iş. Banka sahipleri satışlardan para kazanıyor.”

-“İKİNCİ YARIDA FAİZDE DÜŞÜŞ, TL’ DE DEĞERLENME BEKLİYORUM”-

Hakan Ateş, 2015 yılına ilişkin değerlendirmeler yaparken, makro ekonomik göstergelerin olumlu seyir izlediğini ifade ederek , “Dolar, Euro ve Yen arasındaki kur ve faiz paradigması doğal olarak ülkemizi de etkiliyor. TL'nin bugünkü seviyesine baktığımızda bulunması gereken değerin altında olduğunu görüyorum. TL’nin biraz fazla devalue edildiğini ve bir ölçüde köpük olduğunu düşünüyorum. Türkiye'nin ekonomik gücü ve makroekonomik göstergeleri TL'nin nispeten daha değerli ve faizin daha düşük olmasını gerektirir. Yılın ikinci yarısında makroekonomik göstergelerdeki pozitif durum kura ve faize yansıyacak.İkinci yarıda faizin daha düşük TL’nin daha değerli olacağı inancındayım"dedi.

-“İÇ TASARRUFLAR YETERSİZ”-

Türkiye’de iç tasarrufların yetersizliğine vurgu yapan Ateş,bankaların dış borçlanmasında bir sorun yaşanmadığını belirterek “ Ancak Türkiye ekonomisi tasarruf üretemiyor.İç tasarruflar yeterince büyüyemiyor.Kredi/mevduat oranı yüzde 117’lere çıkmış durumda. Hiçbir banka ilanihaye sadece dışarıdan borçlanamaz.Türkiye'nin yatırım yapılabilir notu sürdüğü müddetçe bankaların borçlanabilmesinde ve fiyatlamasında hiçbir sorun yaşamayız" şeklinde konuştu. 

-“İHRACAT ARTMAZSA CARİ AÇIK DÜŞSE BİLE RİSK VAR”-

Türkiye'nin ihracat yaptığı  çevre ülkelerinde  sorunlar yaşandığına, AB, Rusya ve Ortadoğu'nun içinde bulunduğu üç bölgenin de ekonomik ve jeopolitik riskleri nedeniyle çok iyi durumda olmadıklarına dikkat çeken Ateş,” Türkiye'nin cari açığı 76 milyar dolarlara kadar yükselmişti. İhracatımız ise önce  100 milyar dolardan 150 milyar dolara kadar çıkmıştı. Şimdi ihracat rakamında biraz düşüşler oldu ve 140 milyar dolarlarda seyrediyor. Hem alınan makro ekonomik tedbirlerin etkisi hem de petrol fiyatlarındaki düşüşün de katkısıyla cari açık geriliyor.Son rakamlarla  cari açık 43 milyar dolara kadar düştü. Ancak eğer ihracatımızda yeniden artış grafiğini yakalayamazsak, cari açık 40 milyar dolarların altına gelse  bile bu düzeydeki cari açık da riskli olacaktır” dedi.

-“SPOR KULÜPLERİNİ KISA VADELİ BORÇLANMADAN KURTARDIK”-

Ateş, denizbank’ın  spor kulüplerinin finansmanı konusunda öncülük yaptığınaişaret ederek bu konuda olarak şu bilgileri verdi:”Spor kulüpleri hep kısa vadeli finanse edildiği için çok ciddi faiz ve likidite yükleriyle karşılaşıyorlardı.  Borçlanmalar kısa vadeli olduğu ve ödemesiz dönemleri de olmadığı için bu takımlar hiç spor tesisi yatırımına girişemediler. Hem İstanbul takımlarının hem Trabzospor'un kısmen de Bursaspor'un yeni tesislerinde tuzumuz var. Çünkü bu kulüplerin ödemesiz 2-3 yıl 8-10 yıl gibi uzun vadeli fonlara ihtiyaçları var ve biz bunu finanse etmenin yolunu bularak kulüplerimizin hep yanında olduk. Bankacılık sektörü tam olarak arkamızdan gelmiş değil, ama zaman içerisinde bunun olacağını düşünüyoruz. DenizBank olarak sektörde yeni eğilimleri belirleyen trend setter bir banka konumundayız. Kısa süre öncesine kadar tarım sektöründe Ziraat Bankası dışında banka yoktu,şimdi Denizbank da var bu alanda. Belediyelerde  de Vakıfbank dışında banka bulunmuyordu. Biz şu anda bin 400’e yakın belediyenin üçte biri ile çalışıyoruz. Spor kulüplerinde bankalar değil, faktöring şirketleri boy gösterirdi. Biz spor kulüplerine uzun vadeli kredi tesis eden ilk ve şu an için de neredeyse tek bankayız.”

-SPORA  900 MİLYON TL’YE YAKIN KAYNAK-

DenizBank'ın spora verdiği desteğin bankacılık sektöründe örnek oluşturduğunu vurgulayan Hakan Ateş, “Spor kulüplerinin yatırımlarına finansman sağlamanın yanı sıra Türkiye'nin 4 büyük takımının sermaye piyasası işlemlerini de biz gerçekleştiriyoruz” dedi. Ateş, banka olarak spora  sponsorluk bedelleri ve bu yönde yürütülen çalışmalar dahil yıllık 20 milyon dolara yakın bir kaynak harcadıklarını ve bu rakamın da bankacılık sektörü açısından önemli bir büyüklük oluşturduğunu kaydetti. Ateş, CEV sponsorluğunun toplam olarak 5 milyon dolar civarında bir bütçe oluşturduğunu söyledi.

DenizBank olarak Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor ve Bursaspor ile Anadolu’nun diğer önde gelen kulüplerine önemli ölçüde finansal destek sunduklarını belirten Ateş, DenizBank olarak spor kulüplerine sağladıkları 897 milyon TL’lik kredi hacmi ile sektör lideri konumunda bulunduklarını sözlerine ekledi. (ANKA)

(NÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@