Gübretaş, Üçüncü Çeyrekte Üretim Ve Satışlarını Artırdı

İSTANBUL(ANKA)- 2015 yılının ilk dokuz ayında konsolide olarak 2 milyar 268 milyon TL net satış geliri elde eden...

Haberler 10.11.2015, 13:05
Gübretaş, Üçüncü Çeyrekte Üretim Ve Satışlarını Artırdı

İSTANBUL(ANKA)- 2015 yılının ilk dokuz ayında konsolide olarak 2 milyar 268 milyon TL net satış geliri elde eden Gübre Fabrikaları T.A.Ş.’nin  (GÜBRETAŞ) ana ortaklık payına düşen net kâr 47.8 milyon TL olarak gerçekleşti. GÜBRETAŞ, Türkiye faaliyetlerinde geçen yılın aynı dönemine göre üretimini yüzde 35.3, satışlarını yüzde 6.8 ve konsolide cirosunu ise yüzde 12.5 oranında artırdı.

Fabrikaları T.A.Ş.’nin  (GÜBRETAŞ), 2015 yılı 3. çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. 2015 yılının dokuz ayında konsolide olarak 2 milyar 268 milyon TL net satış geliri elde eden GÜBRETAŞ, bu dönemde 202.8 milyon TL konsolide kâra ulaştı. Ana ortaklık payına düşen net kâr ise 47 milyon 814 bin TL olarak gerçekleşti.

“YILIN İLK 9 AYINDA ÜRETİM YÜZDE 35.3 ARTIŞLA 514 BİN TONA YÜKSELDİ’’-

GÜBRETAŞ’tan yapılan açıklaya göre, Şirket, Türkiye faaliyetlerinde geçtiğimiz yıl aynı dönemde 380 bin ton olan üretimini 2015 yılının ilk dokuz aylık döneminde yüzde 35.3 artışla 514 bin tona yükseltti. Şirketin toplam gübre satışlarında ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.8 oranında artış sağlandı. Böylece Türkiye faaliyetlerindeki net satış geliri 1 milyar 297 milyon TL olurken, İran’daki bağlı ortaklığı Razi Petrokimya’nın faaliyetlerinde ise 1 milyar 45 milyon net satış geliri elde edildi. Bunun sonucunda konsolide cirosunu önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 12.5 artışla 2 milyar 268 milyon TL olarak gerçekleştiren GÜBRETAŞ, yılın ilk dokuz ayında yüzde 29.3’lük pazar payıyla sektör liderliği sürdürdü.

“KUR KAYBINDAN ETKİLENMEMİZE RAĞMEN BU YILIN İLK 9 AYINI ÜRETİM, SATIŞ VE CİRO ARTIŞLARIYLA TAMAMLADIK”

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Genel Müdür Şükrü Kutlu, “GÜBRETAŞ olarak rakamsal verilerimizdeki artışla istikrarlı büyümemizi sürdürüyoruz. İthalata dayalı bir sektörde yer aldığımız için seçim gündemine bağlı siyasi belirsizlikler dolayısıyla artan döviz fiyatları nedeniyle kur kaybından etkilenmemize rağmen bu yılın ilk 9 ayını üretim, satış ve ciro artışlarıyla tamamladık” diye konuştu.

Tarımsal üretim faaliyetlerinin yoğunluk kazandığı son çeyrekte daha güzel bir döneme girdiklerini belirten Şükrü Kutlu, “Son çeyrekteki hedeflerimizi de gerçekleştirerek 2015 yılını yeni satış ve ciro rekorlarıyla tamamlamayı öngörüyoruz” dedi. Kutlu, GÜBRETAŞ’ı daha güçlü bir geleceğe hazırlamak için yatırım çalışmalarını da hız kesmeden devam ettirerek bu yılın 9 ayında 37 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirildiğini belirtti.(ANKA)

(TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@