Gram Altında Tarihi Zirve Günü! Ekonomistler Yeni Hedefi Açıkladılar

Altın fiyatları gün içerisinde yaşadığı yükselme ile son dönemlerden en üst noktasını gördü. Altın fiyatlarında yaşanan bu yükselmenin ardından ise ekonomistler altın fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerini güncellediler.

Gram Altında Tarihi Zirve Günü! Ekonomistler Yeni Hedefi Açıkladılar

Yatırım dünyasının her dair en güvenli yatırım aracı olarak görülen altın yaz öncesi yeni bir yükselme trendine girdi. 

Küresel piyasalarda ons altın gün içerisinde iki önemli eşiği birden aştı. Gram altın ise bu yükselme sonrasında son dönemin en fazla kazandıran yatırım araçlarının zirvesine yükseldi. Altında yaşanan bu hareketlenme sonrasında ise uzmanlardan altın açıklaması geld.i. 

ALTIN FİYATLARI SON DÖNEMİN ZİRVESİNDE

Küresel piyasalarda ons altın gün içinde yükselmeye devam etti. Bir önceki işlem gününde 1800 dolar bandını aşan ons altın 1775 dolar bandından 1800 dolar bandının üzerine çıktı. Gün içinde yükselişini sürdüren ons altın bir önceki işlem gününü 1815 dolar bandından tamamladı. Bu rakam 23 Şubat sonrası en yüksek seviye olarak kaydedildi. Ons altında yükseliş bugün de devam ederek bu rakamın üzerine çıktı. 

Ons altın haftanın son işlem gününde 1815 dolar bandının üzerinde çıktı ve 1850 seviyesine kadar trımandı. 1845 dolar bandında hareketli olan ons altın daha sonra gün sonunda sakin bir seyir izledi. Ons altın haftayı 1832 dolar seviyesinden tamamladı.

Uzmanların altın fiyatlarının yukarı yönlü kırılmasında en önemli eşiklerden biri olarak gösterdikleri 1800 dolar bandının üzerinde kalıcı olunması durumunda hedeflerin değişebileceği belirtiliyor. 

Altındaki Yükseliş Hızlandı

Ons altında yaşanan yükselmenin en önemli nedeni; geçen aylarda altın fiyatlarını baskılayan tahvillerdeki oynaklığın durması olarak gösterildi. Altın fiyatlarını etki eden 10 yıllık faizin 1,60'ın altına inmesiyle kademeli yükselişe altın ABD Dolar Endeksindeki gerilemeden destek aldı ve yükselişini hızlandırdı.

GRAM ALTINDA HEDEF 600 TL YORUMU

Stratejist Cüneyt Paksoy altın fiyatlarında yaşanan son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Paksoy açıklamalarında altın fiyatlarında ilk olarak kısa vadede yaşabilecek değişimleri daha sonra ise orta ve uzun vadeli beklentileri açıkladı. Konuşmasında son açıklanan faiz kararı sonrası dolar kuruna ilişkin görüşlerini açıklayan Paksoy sıkı para politikası vurgusunun dolar kurunu olumlu etkileyeceğini söyledi. Altın fiyatlarına dair ise Paksoy yenihedefleri açıkladı.

Stratejist Cüneyt Paksoyltında beklenen hareketin geldiğini söyleyerek "Gram altın beklediğimiz hareketi yaptı. Kısa vadede biraz daha yukarı hareket görülebilir. Orta ve uzun vadeli yatırımcılar için önümüzdeki dönem gram altında 550-650 TL bandı içinde hedefler var. Yatırım sepetinde altın mutlaka olmalı." ifadelerini kullandı. 

EDİTÖR NOTU: Altın fiyatlarına ilişkin değerlendirmeler haber amacıyla paylaşılmıştır. Asla yatırım tavsiyesi içermez. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@