Göreli Yoksulluk Oranı Değişmedi

ANKARA (ANKA) - Türkiye’de göreli yoksulluk oranı 2014 yılında bir önceki yıla göre aynı kalarak yüzde 15 olarak gerçekleşti.

Haberler 10.11.2015, 14:30
Göreli Yoksulluk Oranı Değişmedi

TÜİK internet sitesinde yer alan açıklamada, toplumun genel düzeyine göre belli bir sınırın altında gelire sahip olan bireyin göreli anlamda yoksul sayıldığı belirtilirken, “Ülkede genel refah seviyesi artsa bile bu refah düzeyinin altında kalan fertler olacaktır” denildi.

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’nda Avrupa ülkeleri ile karşılaştırmalı olarak, göreli yoksulluk oranlarının elde edildiği ifade edilen açıklamada, “Bu oranlar eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin, yüzde 40, yüzde 50, yüzde 60 ve yüzde 70 sınırına göre hesaplanmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

TÜİK araştırması sonuçlarına göre, Türkiye’de medyan gelirin yüzde 50’si temelinde elde edilen yoksulluk oranı bir önceki yıla göre değişmeyerek 2014 yılında da yüzde 15 olarak gerçekleşti.

-AVRUPA’DA EN YÜKSEK GÖRELİ YOKSULLUK ORANI ROMANYA’YA AİT-

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert medyan gelirinin yüzde 50’sine göre belirlenen yoksulluk sınırını kullanarak ülkelerin yoksulluk oranlarını yayınlandı.

En son mevcut verilere göre, 2014 yılında Avrupa Birliği üyesi 28 ülke için bu kapsamda hesaplanan göreli yoksulluk oranı bir önceki yıla göre 0.6 puan artarak yüzde 10.8 oldu.

Avrupa genelinde göreli yoksulluk oranının en düşük olduğu ülkeler Çek Cumhuriyeti, Finlandiya ve Hollanda iken,  en yüksek olduğu ülkeler Romanya, Bulgaristan ve İspanya olarak sıralanıyor.

Türkiye’de göreli yoksulluk oranı 2014 yılında bir önceki yıla göre aynı kalarak yüzde 15 olarak gerçekleşti. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@