Girişim Sayısı Ve İstihdamda En Yüksek Payı Hizmet Sektörü Oluşturdu

ANKARA(ANKA) - Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistiklerine göre, 2013 yılında faal olan girişimlerin yüzde 41.3’ü hizmet sektöründe, yüzde 39.9’u ise ticaret sektöründe gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı Y

Girişim Sayısı Ve İstihdamda En Yüksek Payı Hizmet Sektörü Oluşturdu

ANKARA(ANKA) - Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistiklerine göre, 2013 yılında faal olan girişimlerin yüzde 41.3’ü hizmet sektöründe, yüzde 39.9’u ise ticaret sektöründe gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistiklerini açıkladı. Geçici sonuçlara göre 2013 yılında faal olan girişimlerin yüzde 41.3’ü hizmet sektöründe, yüzde 39.9’u ise ticaret sektöründe gerçekleşti. Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistikî Sınıflaması, ilk üç sıraya göre Toptan ve perakende ticaret; motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı sektöründen sonra yüzde 15.6 ile Ulaştırma ve depolama ve yüzde 12.6 ile İmalat sanayi sektörleri yer aldı.

Hizmet sektörü toplam istihdamın yüzde 35.8’ini oluştururken; sanayi sektörünün istihdam payı yüzde 29.5 oldu. Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistikî Sınıflamasına göre ise yüzde 27.1’lik pay ile İmalat sanayi, yüzde 24.3 ile Toptan ve perakende ticaret; motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı, yüzde 10.3 ile İnşaat sektörü izledi.

-FAKTÖR MALİYETİYLE KATMA DEĞERDE EN YÜKSEK PAY SANAYİ SEKTÖRÜNDE OLUŞTU-

Sanayi sektörü faktör maliyetiyle katma değerde yüzde 42.5’lik pay ile ilk sırada yer aldı. Girişimlerin en fazla bulunduğu ve istihdam payı en yüksek olan hizmet sektörünün katma değer payı yüzde 30.7 iken, ticaret sektörünün katma değer payı yüzde 19.8 oldu.

Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistikî Sınıflamasına göre faktör maliyetiyle katma değere göre İmalat sanayi sektörü yüzde 34.8 paya sahipti. İmalat sanayi kısmının bölümlerine göre yaratılan faktör maliyetiyle katma değerde en yüksek paya sahip bölümler ise sırasıyla yüzde 11.6 ile Gıda ürünlerinin imalatı, yüzde 9.7 ile tekstil ürünlerinin imalatı ve yüzde 8,1 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı oldu.

-HİZMET SEKTÖRLERİNDE CİRODA EN YÜKSEK PAYI ULAŞTIRMA VE DEPOLAMA SEKTÖRÜ ALDI-

Ulaştırma ve depolama sektörü ciroda yüzde 40.3’lük pay ile ilk sırada yer aldı. Hizmetlerde yaratılan ciroda en yüksek paya sahip diğer kısımları ise sırasıyla yüzde 12.2 ile İdari ve destek hizmet faaliyetleri, yüzde 12.1 ile Konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri, yüzde 11.8 ile Bilgi ve iletişim ve yüzde 11.1 ile Mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler izledi.

-İMALAT SANAYİNDEKİ GİRİŞİMLERİN YÜZDE 60.8’İ DÜŞÜK TEKNOLOJİ İLE ÇALIŞTI-

Düşük teknolojide yoğunlaşan imalat sanayindeki girişimler, istihdamın yüzde 53.8’ini, faktör maliyetiyle katma değerin yüzde 39.1’ini oluşturdu. Orta-düşük teknoloji ve orta-yüksek teknoloji düzeylerinde girişim sayısı ve istihdam oranları farklı iken, yaratılan faktör maliyetiyle katma değer açısından büyük bir farklılık göstermedi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.