G20 Zirvesi Enerji Raporu: Bakanların Odağı Türkiye'nin ‘Düşük Gelirliler İçin Enerji' Vurgusu

-Toronto Üniversitesi Munk Küresel İlişkiler Okulu G8 ve G20 Araştırma Grubu tarafından hazırlanan &ld...

Haberler 07.11.2015, 09:30
G20 Zirvesi Enerji Raporu: Bakanların Odağı Türkiye'nin ‘Düşük Gelirliler İçin Enerji' Vurgusu

-Toronto Üniversitesi Munk Küresel İlişkiler Okulu G8 ve G20 Araştırma Grubu tarafından hazırlanan “Sürdürülebilir Enerjiye Erişimi Sağlamak” başlıklı raporda Antalya’daki G20 zirvesinden enerji konusundaki beklentilere de değinildi.

ANKARA(ANKA) – Toronto Üniversitesi Antalya G20 zirvesinin enerji boyutuna ilişkin hazırladığı raporda “Enerji bakanlarının odağı, Türkiye’nin düşük gelirli gelişmekte olan ülkeler hakkındaki vurgusu doğrultusunda, ilk ilke olan -herkes için ucuz ve güvenilir enerjide- olacak” denildi.

Toronto Üniversitesi Munk Küresel İlişkiler Okulu G8 ve G20 Araştırma Grubu tarafından hazırlanan “Sürdürülebilir Enerjiye Erişimi Sağlamak” başlıklı raporda Antalya’daki G20 zirvesinden enerji konusundaki beklentilere de değinildi.

-KÜRESEL SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ TALEBİ LİDERLERDEN CEVAP BEKLİYOR-

Raporun “Somut Eylem İçin Beklentiler” başlıklı bölümünde G20 zirvesinin “kapsayıcılık” teması altında sürdürülebilir enerjiye erişim taleplerine cevap verilmesi hakkında yoğunlaşan küresel eylemin dünya liderlerinin taahhüdünü beklediği belirtildi.

G20 enerji bakanlarının bu yıl ilk kez toplanması ve daha sonra Sahra altı Afrika’da yapılan yüksek düzeyli enerjiye erişim konferansıyla birlikte kamuoyunun ucuz, elde edilebilir, erişilebilir ve herkese uygun enerjinin nasıl sunulacağına odaklandığı belirtildi. Raporda, “2014’teki G20 Brisbane Zirvesi’nde onaylanan 11 yüksek seviyeli küresel enerji yönetişim ilkesi yanında Türkiye’nin ev sahipliğindeki zirvenin teması olan kapsayıcılıkta ilerleme bekleniyor. G20 enerji bakanları ve liderler aynı zamanda 2015 BM iklim değişikliği konferansını destekleme fırsatına da sahip” denildi.

Raporda enerji bakanları kastedilerek “Bakanların odağı, Türkiye’nin düşük gelirli gelişmekte olan ülkeler hakkındaki vurgusu doğrultusunda, ilk ilke olan -herkes için ucuz ve güvenilir enerji- ilkesinde olacak” denildi.

İklim değişikliği üzerindeki görüşmelerin Antalya zirvesinden iki hafta sonra Aralık ayında Paris’te yapılacak BM zirvesine bırakılması eğilimi bulunduğu belirtildi. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@