G20 Tarım Bakanları Toplantısı İstanbul'da Olacak

ANKARA(ANKA) -“G20 Tarım Bakanları Toplantısı” Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in ev sahipliğinde, 6-8 Mayıs 2015 tarihlerinde İstanbul The Grand Tarabya Hotel’de gerçekleştirilecek. Gıda Tarım ve Hayvancı

Haberler 06.05.2015, 13:47
G20 Tarım Bakanları Toplantısı İstanbul'da Olacak

ANKARA(ANKA) -“G20 Tarım Bakanları Toplantısı” Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in ev sahipliğinde, 6-8 Mayıs 2015 tarihlerinde İstanbul The Grand Tarabya Hotel’de gerçekleştirilecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, “G20 Tarım Bakanları Toplantısı”nı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in ev sahipliğinde, 6-8 Mayıs 2015 tarihlerinde İstanbul The Grand Tarabya Hotel’de gerçekleştirecek. G20 Üyeleri (Türkiye, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, İngiltere, ABD ve AB), dünya ekonomisinin yüzde 85’ini, küresel tarımsal ekonominin yüzde 70’ini ve dünya nüfusunun üçte ikisini temsil ediyor. Küresel ekonominin büyük bölümünü oluşturan G20 üyelerinin yanı sıra davetli ülkelerin (Singapur, İsveç, Azerbaycan, Malezya, İspanya) Tarım Bakanları ile bu alanda faaliyet gösteren birçok uluslararası kuruluş (FAO, OECD, WTO, WB, IFPRI, WFP, IFAD, CIHEAM)* Başkanı ve üst düzey temsilcilerinin bir araya geleceği “G20 Tarım Bakanları Toplantısı”  Türkiye’nin ve Bakanlığın uluslararası alanda görünürlüğüne de önemli katkıda bulunacak.

Halen 805 milyon insanın açlık nedeni ile hayatta kalma mücadelesi verdiği 21. yüzyılda 600 milyon insan obezite problemi yaşıyor. Her yıl 1,3 milyar ton üretilmiş gıdanın israf ya da çeşitli sebeplerle kaybedildiği dünyada, alınacak tedbirlerle bu miktarın yarısının kazanılması durumunda bile açlık çeken bunca insanı beslemek mümkün olacak.

“Sürdürülebilir Gıda Sistemlerinin Tesisi Kapsamında Gıda İsrafı ve Kayıpları” konusu Bakanlık önderliğinde Toplantının ana teması olarak belirlendi.  G20 üyelerinin görüşleri alınarak, gıda israfı ve kayıpları konusunu ele alan ortak  “Bildiri”  Toplantı sonucunda kabul edilecek.

Dünyanın en yüksek temsil gücüne sahip platformlarından biri olan G20’nin gündeminde, gıda israfı ve kayıpları konusunun Tarım Bakanları düzeyinde ilk defa ele alınacak olması, sadece üyeler açısından değil düşük gelirli gelişmekte olan ülkeler için de önemli olacak. Ayrıca toplantı, uzun vadede sağlanacak gıda tasarrufu ile doğal kaynakların korunması ve gelecek nesillere daha sürdürülebilir bir çevre bırakılması amaçlarına da hizmet edecek.

Bakan Eker toplantı süresince ABD, Çin, İtalya, Japonya, Kanada Tarım Bakanları ve Avrupa Birliği Tarım ve Kırsal Kalkınma Komiseri ile ayrı ayrı ikili görüşmelerde bulunacak ve farklı konularda işbirliği anlaşmaları imzalanacak.

G20 çalışmaları, çok yıllık programlar şeklinde uygulanmaktadır. Türkiye’nin dönem başkanlığı sırasında başlatılan çalışmalar, bizden sonraki dönem başkanlıkları tarafından tarım konusunda yapılacak çalışmalara ışık tutacak ve küresel düzeyde tarım sektörünün sorunlarının çözümüne katkıda bulunacak. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@