G20-Oecd Uluslararası Yatırım Küresel Forumu İstanbul'da Gerçekleştirilecek

ANKARA (ANKA) - G20-OECD Uluslararası Yatırım Küresel Forumu 5 Ekim 2015 ta...

Haberler 30.09.2015, 12:40
G20-Oecd Uluslararası Yatırım Küresel Forumu İstanbul'da Gerçekleştirilecek

ANKARA (ANKA) - G20-OECD Uluslararası Yatırım Küresel Forumu 5 Ekim 2015 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilecek. Ekonomi Bakanlığı ev sahipliğinde düzenlenecek olan "Gelişen küresel ekonomide uluslararası yatırım politikaları" konulu programın açılış konuşmalarını Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve OECD Genel Sekreteri Angel Gurria yapacak.

Toplantıya, 34 OECD üyesi ülkeden Bakanlar, üst düzey yetkililer, iş dünyası temsilcileri ve akademisyenler katılacak.

Forumda, G20 Ticaret Bakanları Toplantısı marjında düzenlenecek 10. Uluslararası Yatırım Küresel Forumu; uluslararası yatırım politikalarının durumunu tartışıp, olası aksaklıkların tespit edilmesi ile daha tutarlı ve uyumlu ticaret ve yatırım rejimlerince desteklenen politika alternatiflerini inceleyecek.

Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Forumda, ‘yatırım ortamı nasıl iyileştirilebilir ve üretken kapasiteye sahip özel sektör yatırımlarının canlanması için piyasaların önü nasıl açılabilir? Hükümetler ile iş dünyası büyümeyi engelleyen aksaklıkların aşılmasına ulusal ve uluslararası yatırım stratejilerinin uygulanmasına ilişkin nasıl işbirliğinde bulunabilir? Hükümetler yeni yatırım fırsatlarını nasıl yakalayabilir? Uluslararası yatırım kurallarının rolü nedir? Mega-bölgesel ticaret ve yatırım ortaklıkları bağlamında ne tür özel kurallar geliştirilebilir? Uluslararası yatırım kurallarına ilişkin küresel bir diyalog başlatılması faydalı mıdır? Uluslararası iş dünyası ticaret ve küresel değer zincirinin dinamiklerindeki değişmelere nasıl tepki veriyor? Mega-bölgesel ticaret anlaşmaları altyapı ve yenilenebilir enerji dahil yatırımların canlandırılmasında hangi rolü oynayabilir?’ sorularının yanıtları aranacaktır” denildi.

Hükümetler, iş dünyası, sivil toplum, akademi ve uluslararası kuruluşlar için önemli bir bilgi alışverişi fırsatı sunan Forum, daha önce Meksika (2001), Çin (2002), Güney Afrika (2003), Hindistan (2004), Brezilya (2005) ve Türkiye (2006) ile 2008 yılında itibaren ise Paris'te düzenlendi.

Uluslararası Yatırım Küresel Forumu; 2001 yılından beri gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin politika yapıcıları, akademisyenleri, iş dünyası liderleri ve sivil toplum temsilcilerinin yer aldığı küresel bir ağı bir araya getirerek uluslararası mevcut sorunlara ilişkin sürdürülebilir bir büyüme ve kalkınma sağlanması için açık ve şeffaf uluslararası yatırım politikalarının oluşturmasını destekliyor.

G20-OECD işbirliğinde düzenlenecek ve birçok ülkenin bakanlarının ve üst düzey yetkililerinin konuşmacı olarak yer alacağı 10. Küresel Forum'un; yatırımların tekrar canlanmasını sağlayacak politika alternatifleri, yeni nesil serbest ticaret anlaşmaları, küresel değer zincirleri ve ticaret-yatırım bağı - çokuluslu görünümün yeniden şekillenmesi, ticaret ve yatırım arasındaki politika tutarlılığını sağlamak: üst düzey politika diyaloğu başlıklarında ortaya çıkan sonuçlar, G20 Ticaret Bakanları toplantısında da değerlendirilecek. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@