Ft'ye Göre, Siyasi Risk Türkiye'ye En Büyük Meydan Okuma

Financial Times, dolar Türk lirasına karşı yeni rekorlar kırarken Dağlıca saldırısına dikkat çekerek “siyasi risk, Türkiye için en büyük meydan okuma olmayı sürdürüyor” yorumunu yapıyor.

Haberler 08.09.2015, 11:53
Ft'ye Göre, Siyasi Risk Türkiye'ye En Büyük Meydan Okuma

LONDRA(ANKA) – Yükselen piyasalarda üzerindeki satış baskıları sürerken Türk lirasının değer kayıpları dikkat çekiyor. Financial Times gazetesi, Dağlıca saldırısına dikkat çekerek “Siyasi risk, Türkiye için en büyük meydan okuması olmayı sürdürüyor” yorumu yapılıyor.

Ekonomi gazetesi Financial Times, yükselen piyasaların para birimlerinin FED’den beklenen faiz artışının zamanlaması ve Çin ekonomisinin durumunun yarattığı ciddi kaygılardan olumsuz etkilendiğini belirtiyor ve “Yükselen piyasaların para birimleri üzerindeki satış baskıları hafifleyeceği işaretini vermezken Türk lirası önemli yeni bir rekor düşüş kaydetti” diyor.

Döviz stratejistlerinin, hem FED’in olası bir faiz artışı hem de Çin ekonomisinin sağlığının yükselen piyasaların para birimlerindeki zayıflamanı körüklediğini söylediklerini anlatan gazete, "Siyasi risk, Türkiye için en büyük meydan okuma olmayı sürdürüyor. Ülke 1 Kasım seçimlerine hazırlanırken Kürt ayrılıkçılarının Pazar günü gerçekleştirdiği ve birkaç Türk askerinin ölümüne neden olan saldırı, tedirginliği artırdı" görüşüne yer veriyor.

Liranın dolara karşın Temmuz ortasından bu yana yüzde 13’den fazla değer yitirdiğine işaret edildikten sonra Rabobank'ın döviz stratejisti Jane Foley’in “Türk lirası, hüküm süren iç gerilim nedeniyle en kırılgan yükselen piyasa birimlerinden biri olmayı sürdürüyor” değerlendirmesi aktarılıyor. (ANKA)

(CN/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@