Ford Otosan Borsada Dikkatleri Üzerine Çekiyor

BIST 100 Endeksinde 1.570 puan alan Ford Otosan yeni işbirlikleri sonunda dün günü olumlu bir seyir ile kapattı. 0,4 yükseliş ile başlayan Ford, 1’in üzerine çıktı. Puan bazında en çok katkı alan şirket Ford Otosan olurken Garanti Bankası ve Bim A.Ş endeks sıralamasında Ford Otosan’ı takip etti.

Ford Otosan Borsada Dikkatleri Üzerine Çekiyor

Küresel piyasalardaki hareketlilik sonrası risk algısının hisse senetleri lehine dönmesi ile Borsa İstanbul’da Ford Otosan olumlu grafiği ile dikkat çekti. Ford Otosan gösterdiği olumlu gelişmeler sonrası Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP)’na önemli açıklamalarda bulundu.Ford Otosan, Ford Motor Company ve Wolkwagen AG arasında 2018 yılından bu yana devam eden işbirliği neticesinde 1 tonluk orta ticari aracın üretimi için anlaştıklarını belirtirken, kapsam çerçevesinde Ford Company ile ek sözleşmeler imzalandığını da duyurdu. İmzalanan ek anlaşmaların iş birliği planları kapsamında gerçekleştirilecek olan 1T Cargo Van Fason Üretim ve Tedarik Anlaşması ile Yedek Parça Tedarik Anlaşması ve Teknoloji ve Üretim Lisans Çerçeve Anlaşmasıyla birlikte Araç Programı Ürün Lisans Spesifikasyonları anlaşmaları olduğunu açıkladı.

Elektrikli Versiyonları 2023’ten İtibaren ÜretilecekFord Otosan’ın belirttiği projeler kapsamında 1 tonluk orta ticari araç kategorisinde değerlendirilen ‘Yeni Nesil Ford Transit Custom’ ailesinin hem hibrit elektrikli hem de tam elektrikli versiyonlarının Ford Otosan tarafından üretileceği belirtildi. Ford Otosan tarafından yapılacak olan üretimler için 2023 yılı işaret edilirken ihracata yönelik olan üretimin Kocaeli fabrikalarında yapılması öngörülüyor. Ford Motor Company ve Wolkwagen AG arasındaki işbirliği sonucu 2023 yılının ilk yarısında üretilecek olan 1 tonluk orta ticari yeni nesil aracın kademeli olarak ve büyük kısmı ihracata dönük olarak yapılması bekleniyor. 11 Yıl Süreyle Üretim Yapılması PlanlanıyorFord Otosan tarafından satılacak araçlardan kalan kısmın Ford Motor Company’e bağlı şirketler bünyesinde satılması, fiyatlandırılması ve yatırım maliyetlerinin satışlar aracılığıyla Ford Motor Company’e aktarılması ön görüler içinde yer alıyor. Üretim ile 5 yıl içinde 1,4 milyar Euro yatırım yapılması ile yıllık ortalama 405 bin adetlik üretim kapasitesi kurulması ve 11 yıl süreyle faaliyetine devam etmesi planlanıyor.

 


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@