Fıtch: Türk Bankalarının Yatırımcı Güvenine Kırılganlıkları Sürüyor

ANKARA(ANKA) – Fitch Ratings, Türk bankalarının hala yatırımcı güvenindeki ani değişikliklere karşı kırılgan vaziyette bulunduğunu bildirdi. Fitch Ratings, Türkiye’nin önemli cari açığı için ana finansman kaynağı bankaların

Haberler 09.04.2015, 19:14
Fıtch: Türk Bankalarının Yatırımcı Güvenine Kırılganlıkları Sürüyor

ANKARA(ANKA) – Fitch Ratings, Türk bankalarının hala yatırımcı güvenindeki ani değişikliklere karşı kırılgan vaziyette bulunduğunu bildirdi.

Fitch Ratings, Türkiye’nin önemli cari açığı için ana finansman kaynağı bankaların aynı zamanda ülkenin en büyük dış borca sahip kurumları olduğunu, bunun kendilerini yatırımcı güvenindeki şiddetli değişimlere karşı kırılgan hale getirdiğini bildirdi

Fitch, Türk bankalarının 2014 sonu itibarıyla borçlarını incelediği raporunu güncelledi. Kredilerde büyük ölçüde daha durgun hale gelen genişleme ve petrol ithalatındaki tasarrufların Türkiye ve bankalarının dış borcunda yavaş artışa yardımcı olduğunu, böylece cari açığın daraldığını belirten Fitch, “Fakat 2013’teki 34 milyar dolarla kıyaslandığında 2014’te 17 milyar dolar olan bankaların dış yükümlülüklerindeki daha düşük artış, kısmen daha güçlü bir doların sonucuydu. Bu durum bankaların lira ve euro borçlarının negatif yeniden değerlenmesiyle sonuçlandı” dedi.

Fitch, yeni borçlanmalarda daha uzun vadelere doğru kaymanın Tük bankalarının risk profilleri için olumlu olduğunu belirtirken, “Ancak kısa dönem kolaylıklar hala onların ödenmemiş dış yükümlülüklerinin büyük bölümünü kapsıyor. Bundan başka, Türk bankalarının genel yabancı para likidite pozisyonları, döviz likidite varlıklarında önemli bir artırma olmadan büyük ölçüde 2014’tekinden farklı değil” dedi.

Temel beklentilerinin, Türk bankalarının dış kredi piyasalarına olumlu erişimini koruyacakları yönünde olduğunu belirten Fitch, bankaların döviz likiditelerinin kısa vadeli piyasa kapanışlarıyla başedecek düzeyde olduğuna inanıldığını da kaydetti. Fitch, “Ancak bankaların, erişimde daha uzun süreli bir eksikliğe karşı kırılganlıkları önemini koruyor” açıklaması yaptı. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@