Fıstık Üretiminde Yüzde 80 Artış Var

Fıstık Üretiminde Yüzde 80 Artış Var

Haberler 01.09.2015, 15:47
Fıstık Üretiminde Yüzde 80 Artış Var

-Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2015 yılında Antep fıstığında rekoltenin gerçeğe yakın olarak tespit edilebilmesi, farklı kurum yada kuruluşlarca birbiriyle uyumsuz rekolte sonuçlarının açıklanmasının önlenmesi, piyasada spekülatif dalgalanmalara meydan vermeksizin fiyatın gerçek arz/talep dengesine göre oluşmasının sağlanması ve ürüne yönelik sağlıklı alan, ağaç sayısı, verim, üretim bilgilerinin temini amacıyla 2015 yılında “Antepfıstığı Rekolte Tahmin Komisyonu” kuruldu.

ANKARA(ANKA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2015 yılında Antep fıstığında rekoltenin gerçeğe yakın olarak tespit edilebilmesi, farklı kurum yada kuruluşlarca birbiriyle uyumsuz rekolte sonuçlarının açıklanmasının önlenmesi, piyasada spekülatif dalgalanmalara meydan vermeksizin fiyatın gerçek arz/talep dengesine göre oluşmasının sağlanması ve ürüne yönelik sağlıklı alan, ağaç sayısı, verim, üretim bilgilerinin temini amacıyla 2015 yılında “Antepfıstığı Rekolte Tahmin Komisyonu” kuruldu.

Gaziantep Antepfıstığı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü Koordinasyonunda, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Siirt, Kahramanmaraş ve Kilis Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri, Ziraat Odaları ve Ticaret Borsa temsilcilerinin katılımlarıyla kurulan komisyon çalışmalarını tamamladı. Antepfıstığı Rekolte Tahmin Komisyonu tarafından yapılan tespit çalışmaları sonucunda 2015 yılı antepfıstığı rekoltesinin 2014 yılına göre yüzde 80 artış ile 144 bin 112 ton olacağı öngörüldü.

Yine yapılan tespit çalışmalarında göre ülkemizde 2.8 milyon da alanda antepfıstığı üretimi yapılırken toplam 50.4 milyon adet fıstık ağacı bulunuyor. Bu ağaçların 39.3 milyon adeti meyve veren yaşta, 11.1 milyon adeti ise meyve vermeyen yaşta.

Antepfıstığı üretimi ağırlıklı olarak; Gaziantep, Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kilis illerimizdeyapılırken Mardin, Manisa, İzmir, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Hatay, Malatya, Mersin, Antalya ve Şırnak illerimizde de üretim yapılıyor. (ANKA)

(AR/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@