‘Finansal Kriz' Uyarısı

ANKARA  (ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak,  “Rusya’dan alınan doğal gaz indirimi, Cumhurbaşkanının döviz kurunun ateşini çıkaran açıklamaları nedeniyle, vatandaş

‘Finansal Kriz' Uyarısı

ANKARA  (ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak,  “Rusya’dan alınan doğal gaz indirimi, Cumhurbaşkanının döviz kurunun ateşini çıkaran açıklamaları nedeniyle, vatandaşa yansıtılamamaktadır” dedi.

Öztrak, Merkez Bankası ve faiz tartışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi.  

- “BU İDDİANIN NEYE DAYANDIĞI MUTLAKA AÇIKLANMALI”-

Öztrak, Cumhurbaşkanı’nın “vatanı satmak” sözüne işaret ederek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Cumhurbaşkanlarının, ağızlarına geldiği gibi konuşmamaları kadim bir devlet geleneği olduğuna göre, bu iddianın neye dayandığı mutlaka açıklanmalı ve gereği yapılmalıdır. Yok eğer TCMB Başkanına dönük bu iddialar mesnetsizse ve Cumhurbaşkanı eski alışkanlıklarıyla siyaset yapmak, emir ve komutayla faizleri seçim öncesinde düşürmek için bu iddiaları ortaya atıyorsa durum aynı derecede vahimdir. Ortada, Anayasa’nın da dışına çıkan Cumhurbaşkanı eliyle kötü yönetim ve bu kötü yönetim neticesinde 2001’den sonra Güçlü Ekonomiye Geçiş Programıyla ülkemizin elde ettiği kazanımların kaybedilmesi riski vardır. Cumhurbaşkanı yaptıklarıyla Merkez Bankası bağımsızlığını dolayısıyla ülke ekonomisinin enflasyonla mücadelesini, orta vadede büyümesini, finansal istikrarını ve iş yaratma olanağını seçimler için feda ediyor demektir.

-“GÖREVİNİ YAPMAYAN BİR MAKAM DA BAŞBAKAN’DIR”-

Tüm bu kargaşa içinde görevini yapmayan bir makam da Başbakan’dır. Başbakan Anayasa’nın kendisine verdiği yetki ve sorumlulukların farkında değilmiş gibi davranmaktadır. Başbakan’a düşen Cumhurbaşkanının iddialarının delillerini sormak; somut deliller yok ise Başbakanlık yetki ve sorumluluklarına sahip çıkarak Cumhurbaşkanını uyarmaktır.

-“RUSYA’DAN ALINAN DOĞAL GAZ İNDİRİMİ, CUMHURBAŞKANININ  AÇIKLAMALARI NEDENİYLE, VATANDAŞA YANSITILAMAMAKTADIR”-

 Aksi halde küresel sermaye havuzunun kurumakta olduğu bu günlerde halihazırda en kırılgan beş ekonomiden biri ilan edilen ülkemizde vatandaşlarımız çok ciddi bedeller ödeyebilir. Nitekim Enerji Bakanının yaptığı son açıklamalar vatandaşın bedel ödeme sürecinin başladığını göstermektedir. Rusya’dan alınan doğal gaz indirimi, Cumhurbaşkanının döviz kurunun ateşini çıkaran açıklamaları nedeniyle, vatandaşa yansıtılamamaktadır.

Cumhurbaşkanının faizi düşürmek iddiasıyla kopardığı fırtına son bir ayda gösterge tahvilin faizini yüzde 6,7’den yüzde 8,7’lere getirmiştir. Kaldı ki faizden şikayet eden dönemin Başbakanı’nın 11 yıllık AKP iktidarı döneminde milletin geliriyle ödenen faiz 390 milyar dolarla, kendinden önceki 27 yılda ödenen faizin 1,6 katı olmuştur.

 Bugün faizi düşüreceğim diyerek, hem faizi hem de döviz kurunu sıçratanlar bu memlekette büyük bir yangının fitilini ateşlemek üzeredir. Merkez Bankasının güvenilirliğine Cumhurbaşkanı tarafından yapılan saldırılar; sermaye girişlerinde ani duruşa ve sonuçta finansal bir krize dahi neden olabilecek niteliktedir. Unutulmamalıdır ki bu ülkede reel sektörün net döviz borcu 179 milyar dolardır. Dolar kurundaki 10 kuruşluk artış reel sektörün omuzlarına 18 milyar TL ilave kur farkı zararı yüklemektedir.” (ANKA)

Anahtar Kelimeler:
finansal kriz uyarısı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.