FED Nisan 2021 Faiz Kararı Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanacak? Dolar/TL Bekleyişte

Nisan 2021 FED faiz kararı saat kaçta açıklanacak? FED faiz kararına dair beklentiler neler? Dolar/TL FED faiz kararıyla nasıl değişecek? Piyasaların gözü kulağı akşam saatlerinde açıklanacak olan kararda.

FED Nisan 2021 Faiz Kararı Ne Zaman, Saat Kaçta Açıklanacak? Dolar/TL Bekleyişte

Amerikan Merkez Bankası FED akşam saatlerinde Nisan 2021 faiz kararını duyuracak. FED Başkanı Jerome Powell faiz kararına ilişkin basın açıklaması düzenleyecek ve faiz oranlarına ilişkin artırım, indirim yada sabit tutulması kararını açıklayacak. 

FED FAİZ KARARI ÖNCESİ PİYASALARDA SON DURUM

ABD Merkez Bankasının (Fed) Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı 27 Nisan tarihinde başladı. İki gün sürecek toplantı ardından ise Nisan ayında faizler konusunda nasıl bir adım atılacağı belirlenecek. Türkiye saati ile akşam saatlerinde sona erecek toplantının ardından ise FED Başkanı Powell kamuoyun kararı ilan edilecek.

Para piyasalarının yakından takip ettiği FED kararı öncesinde ise piyasalarda sakin seyir hakim. Ekonomi uzmanları faiz kararlarına ilişkin değerlendirmelerinde Fed'in "güvercin" tutumunda herhangi bir değişikliğe gitmesinin beklenmediklerini ifade ediyorlar. FED kararlarına dair ilan edilecek karar metninde varlık alımlarının geleceği öngörülürken ayrıca enflasyon endişelerine dair FED'in tutumuna ilişkin ipuçları verilmesi bekleniyor. 

FED öncesi takip edilen bir diğer veri ise ABD 10 yıllık tahvil faizleri. Nisan ayının başında yüzde 1.53 seviyesinde olan tahvil faiz oranları yeniden yüzde 1.63 bandına kadar yükselmiş durumda. Analistler ABD'nin 10 yıllık tahvil faizinin, tekrar yüzde 1,63'e çıkmasının risk iştahını olumsuz etkileyebileceğini belirtiyorlar. 

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Amerikan Merkez Bankası FED faiz kararı akşam saat 21.00 ile 21.30 sularında açıklanacak. FED Başkanı Jerome Powell ise faiz kararının açıklanmasının ardından ise basın toplantısı düzenleyecek. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@