‘Fakirlik Yok Edilmeli'

6. Boğaziçi Zirvesi sonuç bildirgesine göre, dünyadaki gelir eşitsizliği giderek artıyor.

Haberler 11.12.2015, 13:06
‘Fakirlik Yok Edilmeli'

İSTANBUL(ANKA) -6. Boğaziçi Zirvesi sonuç bildirgesine göre, dünyadaki gelir eşitsizliği giderek artıyor. Dünyanın bir bölümü refah içinde yaşarken, önemli bir bölümü günde iki doların altında, ağır mahrumiyet içinde yaşamaya devam ediyor. Zirvede, fakirliğin yok edilmesi ve evrensel refahın gerçekleştirilmesi için hükümetlerin, iş dünyası,ve sivil toplum kuruluşları birlikte çalışmak mecburiyetinde olduğu kararına da varıldı.

"Daha Az Yoksulluk, Daha Fazla Refah'' temalı Altıncı Boğaziçi Zirvesi'nin sonuç bildirgesi yayınlandı. Çarpıcı sonuçların yer aldığı bildirgeye göre, son yıllarda dünyanın bir bölümünün daha önceleri erişilmemiş refah düzeylerine ulaşırken, buna karşılık önemli bir bölümü de, fakirlik çizgisi olarak belirlenmiş günde iki doların altında, ağır mahrumiyet içinde yaşamaya devam ediyor. Dünyada hüküm süren servet ve refah dağılımındaki adaletsizliklerin ve bunun sonucu olarak bir türlü sona erdirilemeyen fakirliğin, sadece ahlaken savunulması mümkün olmayan bir durum oluşturmadığı, aynı zamanda dünya barışını tehdit ettiği ve dünyanın gelecekteki iktisadi gelişmesi de engellediği, dolayısıyla devamına izin verilmemesi gerektiği zirvede mutabakata varıldı.

-“KADIN VE MÜLTECİ SORUNLARI İÇİN BM’NİN ‘SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HEDEFLERİ’ UYGUN BİR ÇERÇEVE SAĞLIYOR’’-

Sonuç bildirgesinde, katılımcılar, fakirliğin yanında insanlığın dünyanın hemen her yöresinde karşılaştığı iklim değişikliğinin engellenmesi, çevre kirliliğinin önlenmesi, kadınların toplumsal konumunun güçlendirilmesi ve mültecilerin kabulü gibi sorunların aşılması için de Birleşmiş Milletler tarafından önerilmiş bulunan ve 190’dan fazla ülke tarafından imzalanmış olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin (SKH) uygun bir çerçeve sağladığı hususunda birleşti.

Bildirgede, Her şekliyle fakirliğin süregelmesinin, savaşlar dahil, kimsenin kazançlı çıkmadığı çatışmaları davet ettirdiği, ülkelerin dünya düzenini değiştirmek ve iyileştirmek için bölge ve uluslararası camia temelinde işbirliği yapmaları gereğine işaret edilirken, bu konudaki ihmalkarlık ve başarısızlığın, sadece yoksul ülkelerin değil bütün ülkelerin müstakbel gelişmesini engelleyeceği saptandı.

Bildirgenin devamında şu ifadelere yer verildi:

“Fakirliğin yok edilmesi ve evrensel refahın gerçekleştirilmesi konusunda hükümetler, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları birlikte çalışmak mecburiyetindedirler. Hükümetler iktisadi gelişmeyi sağlamakta özel teşebbüsün devlete nazaran daha etkin olduğunu kabul etmekle birlikte sosyal yaklaşımları benimseyen bir iş dünyasının oluşmasını, buna karşılık sivil toplum örgütlerinin sosyal sorumluluk değerlerinin yaygınlaşmasına katkıda bulunmalarını ve işletmelerin bu değerlere uyduğunu denetlemelerini teşvik etmelidir.

-“YENİ BİR AHLAK ANLAYIŞINA İHTİYAÇ VAR’’-

Sosyal bir paradigmaya geçiş ve bunun uygulanmasını sağlamak iyi yönetişim gerektirmektedir. İyi yönetişimi oluşturan unsurlar arasında devlet-vatandaş arasında etkin iletişim ve işbirliğinin gerçekleştirilmesi, hukukun üstünlüğünün gözetilmesi, hükümetlerin şeffaflık ve hesap verebilirliğinin sağlanması, her seviyede yolsuzlukların önlenmesi, ve küresel katılımı öngören danışma mekanizmalarının oluşturulması ve kullanılması yatmaktadır. Buna ek olarak, paradigma ulusal önceliklerin bölgesel ve uluslararası ihtiyaçlarla dengelenmesini gerektirmektedir. Özet olarak, yeni bir ahlak anlayışına ihtiyaç vardır. Bu ahlakın temel unsurlarını dünya dinlerinde ve kültürlerinde bulmak mümkündür. Ancak, SKH çerçevesinde bu ortak değerleri ortaya çıkarmak, sistemleştirmek, dünya liderlerinin, siyasa yapımcılarının, iş adamlarının, sivil toplum liderlerinin ve son olarak toplumların bunları özümsemesini ve eylemlerini yönlendirmesini sağlamak gerekmektedir. Böyle bir ahlak anlayışı gelişmediği takdirde, SKH’nin başarılması zor olacak, belki de mümkün olmayacaktır.’’(ANKA)

(TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@