Faizsiz Konutlara 100 Milyon TL Sermaye Yükselişi Geliyor! Şirketler İçin Yeni Şartlar!

Faizsiz şekilde konut ve taşıt edindiren şirketlere yönelik yasa teklifi TBMM Başkanlığı’na artık sunuldu. Buna göre şirketlere 100 milyon TL değerinde sermaye şartı öngörülüyor.

Faizsiz Konutlara 100 Milyon TL Sermaye Yükselişi Geliyor! Şirketler İçin Yeni Şartlar!

Son dönemde gündeme yansıyan faizsiz konut şirketleri için yeni düzenleme detayları açığa çıkıyor. TBMM’ye sunulan yasa teklifine göre bu firmalara yönelik 100 milyon TL’lik sermeye şartını sağlama zorunluluğu gelecek.

Teklif Neleri Kapsıyor?

Teklif kapsamında tasarruf finansman firmalarının müşterilerinden fon toplaması sebebiyle 50 milyon TL sermaye talep edilen faktoringe göre daha fazla bir sermaye şartı öngörülüyor. Teklif kapsamında yanı zamanda sermaye şartının BDDK tarafından yeniden belirlenebilmesine de hak veriliyor.

Teklif kapsamında konusu geçen şirketlerin tasfiyeleri durumunda o tarihe kadar topladıkları tasarrufların iade edilebilmesi işlemini güvence altına almak için faaliyetlerinden elde ettikleri gelirlerin belli kısmını düzenli olarak ayrı bir hesapta tutmaları bekleniyor. Bu kapsamda birikim yapma şartı da getirilecek. Bu birikim ile konut alımından cayan kişilere paraları geri ödenecek.

Diğer yandan lisans almayan veya faaliyet izni iptal olan firmalar için genel hükümlerin yanında tasarruf sahiplerinin haklarını korumak için ek tavsiye hükümleri düzenlenecek. İlgili düzenleme kapsamında müşteri haklarının korunması için yasal şartlar belirtiliyor. Öncelikli olarak müşterilerin istediklerinde tasarruflarını geri alma ve finansman kullanma hakları güven altına alınıyor.

Şirketler Sorumlu Olacak!

Tasarruf finansmanı firmalarına yatırılan tasarruflar için herhangi bir sigorta mekanizması öngörülmezken, şirketlerin tasfiyesi halinde devlet tarafından geri ödeme garantisi verilmeyecek. Tüm yükümlülükler şirketlere ait olacak.

Bu yüzden şirketlerin elde ettikleri gelirlerin bir kısmını ayrı bir hesap bölümünde biriktirmeleri şartı geliyor. Tasarruf fon havuzunun yönetime ilişkin firmaların sürekli olarak uyum sağlamları gereken standart oranlar ve sınırlamalar artık gündeme girecek. Finansman sözleşmelerinde yer ancak detaylar ve asgari unsurlar ise bu yasa ile açıkça şirketlere sunulacak. Artık şirketler kazançlarını gizli ve farklı yollarda kullanamazken, finansmana dahil olan adayları mağdur edemeyecekler.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@