Faiz Kararında Beklentiler Karşılandı! Dolar TL Değişiminden İlk Tepki Geldi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz oranları açıklandı. Mayıs PPK toplantısından da faiz oranlarının sabit tutulması kararı çıktı. Bu kararla piyasaların beklentileri karşılanırken dolar kuru da ilk tepkisini gösterdi. İşte Mayıs PKK toplantısı sonrası dolar kuru değişimi.

Faiz Kararında Beklentiler Karşılandı! Dolar TL Değişiminden İlk Tepki Geldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Mayıs 2021 dönemi faiz kararını açıkladı. Bir önceki PPK toplantısında olduğu gibi Mayıs 2021 döneminde de faiz oranları sabit tutuldu ve politika faiz oranları yüzde 19.00 bandında serbest bırakıldı. 

Merkez Bankası'nın resmi sitesinde ilan edilen karar metninde "Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir." ifadeleri yer aldı. 

MERKEZ BANKASI FAİZ ORANLARINI SABİT TUTTU

Merkez Bankası tarafından açıklanan karar ile faiz oranları yüzde 19.00 bandında sabit kaldı. Mayıs PPK toplantısı öncesinde ise ekonomistlerin yapmış olduğu değerlendirmelerde faiz oranlarında indirim beklenmediği bildirilmiş ve kararın sabit tutulması yönünde olabileceği değerlendirilmişti. 

Ekonomistlerin beklentilerinin karşılandığı faiz kararı sonrası ise para piyasalarında ilk hareketlenme yaşandı. 

Dolar kuru güne 8.32 TL bandından giriş yapmıştı. Gün içinde bu seviyesini koruyan dolar kuru 8.31 ile 8.33 TL bandı arasında hareketliydi. Merkez Bankası faiz kararanın açıklanmasının ardından ise dolar kuru bir miktar geri çekildi. 

8.32'den Başlamıştı 8.28'e Düştü

(Gün içi dolar harketleri)

Merkez Bankası'nın saat 14.00 itibariyle faiz kararını ilan etmesiyle dolar kuru biraz geri çekildi. 8.32 TL'den güne giriş yapan dolar kuru, ilk açıklama sonrası 8.28 TL bandına çekildi. Daha sonra dolar kuru 8.29 TL'de dengelendi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@